Advertisement

Z maturą do sera

8 czerwca 2004

35 tegorocznych maturzystów z Dolnego Śląska pojechało do Włoch, by uczyć się i pracować przy wyrobie sera La Fontina. Jeśli się sprawdzą, będą mogli zostać na stałe i zaludnić opuszczone alpejskie gospodarstwa. - pisze "Gazeta Wyborcza".

To pierwszy taki eksperyment w Polsce. Maturzyści z niewielkich górskich miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej wyjechali w sobotę do alpejskich dolin Cogne i Aosty na północy Włoch. - czytamy w dzienniku.

15 uczniów Zespołu Szkół Agrotechnicznych z Boszkowa przez dwa tygodnie będzie się uczyć, jak powstaje La Fontina, jeden z najbardziej znanych włoskich serów. Potem przez sto dni mają pracować przy wyrobie sera w gospodarstwach położonych na wysokości ponad 2 tysięcy metrów. Na alpejskich pastwiskach, tzw. alpażach, Polacy będą mieli pod opieką ponad tysiąc "królewskich krów"." - pisze "Gazeta Wyborcza".

Włosi z chęcią przyjęli Polaków do pracy. Dlaczego? - Umieją pracować w gospodarstwie, poza tym pochodzą z gór - mówi pomysłodawca Krzysztof Komornicki, od 27 lat mieszkający w Wójtowicach, górskiej wiosce w Kotlinie Kłodzkiej. W 1997 r. jako założyciel Europejskiego Forum Górskiego poznał Luciano Caveriego, eurodeputowanego z Aosty. Włosi wyłożyli prawie milion euro z Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację projektu. Do tego doszła pomoc samorządu Aosty i starostwa kłodzkiego.

Pozostali dolnośląscy maturzyści trafią do szkoły hotelarskiej, a później na trzymiesięczną praktykę w jednym z kilkudziesięciu czterogwiazdkowych hoteli u podnóża Mont Blanc - czytamy w dzienniku Zarobią tam całkiem przyzwoite pieniądze - 3 euro za godzinę pracy plus po 1500 euro na koniec praktyk. Jak wrócą, mogliby zainwestować je w nasz region. Może np. "aostańska restauracja" w Polanicy. - mówi - mówi Krzysztof Komornicki "Gazecie Wyborczej".


POWIĄZANE

W tym roku, w ramach XXIV atestacji żywności w Programie „Doceń polskie”, certyf...

Dyrekcja Generalna Zdrowia i Ochrony Konsumentów, Komisji Europejskiej po przepr...

Od połowy maja, przez miesiąc hasłem „Pełne mleko energii” producent łaciatego a...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę