aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zagrożenia i rozwiązania

28 lipca 2003

Około 1,5 tysiąca zakładów przetwórstwa mleka i mięsa po wejściu Polski do Unii europejskiej może zostać zamknięta. Czy jest dla nich ratunek? Dla niektórych na pewno tak. Czasami wystarczy ograniczenie produkcji oraz zmiana profilu działalności, aby wypełnienie wszystkich unijnych standardów było dużo prostsze. 

Co piątej mleczarni grozi 1 maja 2004 zamknięcie. To efekt opóźnień w dostosowywaniu się do unijnych standardów sanitarno-weterynaryjnych. W tych zakładach proces modernizacji w ogóle się jeszcze nie rozpoczął lub jest dopiero na samym początku. Dla nich jedynym sensownym rozwiązaniem jest utworzenie tzw. spółdzielni skupowych. Gdzie dana jednostka zajmowałaby się tylko skupem mleka od rolników i na zasadzie umów sprzedawała by te mleko zakładom większym – powiedział Waldemar Broś z Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich

Takie rozwiązanie wiąże się z zaprzestaniem produkcji przetworów mlecznych, ale w zamian za to niewielkim kosztem można spełnić wszystkie unijne wymagania. 

W przypadku branży mięsnej w kategorii C znajduje się prawie półtora tysiąca firm "skazanych" przez weterynarzy na zamknięcie w pierwszym dniu członkostwa Polski w Unii. Powód taki sam jak w przypadku mleczarni; opóźnienia lub całkowity brak procesu modernizacji. Jednak i dla tych firm jest promyk nadziei. Wystarczy zrezygnować z uboju. Część tych zakładów przewiduje ograniczyć tylko i wyłącznie do przetwórstwa mięsa swoją działalność. Stąd też wiele z tych zagrożeń, które do tej pory były wykazywane nie wystąpi zapewne w tych zakładach – stwierdził wiceminister rolnictwa Jerzy Józef Pilarczyk.

Inną drogą prowadzącą do utrzymania się na rynku po akcesji Polski do Unii jest znaczne ograniczenie produkcji, którą następnie firma sprzedawałaby w sposób bezpośredni.  W Unii europejskiej prawo do sprzedaży bezpośredniej mają tylko niewielkie firmy, które w zamian za mniej rygorystyczne przestrzeganie norm sanitarno-weterynaryjnych mogą sprzedawać produkty np. w przyzakładowym sklepie.


POWIĄZANE

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę