aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Prezydent nie podpisał ustawy o nawozach

15 kwietnia 2005

Za nim to zrobi chce, aby zbadał ją Trybunał Konstytucyjny. W efekcie 1 maja nie wejdzie w życie prawo nakazując przykrycie zbiorników z gnojowicą sztywnymi płytami.

Nowe prawo nawozowe od początku wzbudzało wiele kontrowersji i emocji. Nie podpisanie ustawy przez prezydenta spór zaogniło jeszcze bardziej.

Przypomnijmy. Z inicjatywy posłów w prawie nawozowym uchwalono przepis nakazujący dużym świńskim fermom przykrycie zbiorników z gnojowicą sztywnymi płytami. Jednym z takich zapisów może być termin wejścia nowego prawa w życie.

Na przykrycie zbiorników z gnojowicą sztywnymi płytami posłowie dali przedsiębiorcom zaledwie kilka tygodni. Tymczasem chodzi tu o bardzo duże i skomplikowane inwestycje.

Po drugie nowe przepisy zabierają dużym hodowcom tzw. prawa nabyte. Chodzi o to, że w pierwszej wersji ustawy termin przykrycia zbiorników mijał dopiero w 2008 roku. Jeżeli uchwalone przez Sejm prawo nawozowe weszłoby w życie, zamknięcie groziłoby kilkuset największym fermom w kraju. Stąd ich prośba, aby prezydent ustawy nie podpisywał.

Nie podpisanie ustawy przez prezydenta oznacza, że zbiorniki z gnojowicą od 1 maja muszą być przykryte, ale nie sztywnymi przykrywami. Autorzy ustawy zarzucają prezydentowi, że nie broni interesów polskich rolników. Trybunał Konstytucyjny swoją opinię na temat prawa nawozowego wyda za kilka miesięcy.


POWIĄZANE

Na rynku mamy wysyp różnych struktur transakcji barterowych i joint venture, zaw...

Początek wiosny to czas lustracji zbóż ozimych. Ten krok pozwala na ocenę stanu ...

Wczoraj, Agrochem Puławy przedstawił nowy cennik nawozów który obowiązuje od 25 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę