Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

NOTOWANIA CUKRU MOCNO W DÓŁ

11 lutego 2016
NOTOWANIA CUKRU MOCNO W DÓŁ

Styczeń 2016 roku przyniósł generalnie przecenę notowań cukru na giełdach. Należy to wiązać w dużej mierze z sytuacją techniczną rynku. Część graczy postanowiła również zrealizować zyski. Na koniec stycznia inwestorzy krótkoterminowi mocno zredukowali swoje długie pozycje (kupuj). Za spadkami przemawiały także informacje z Brazylii, która ma około 45% udziału w światowym eksporcie cukru.

Oczekuje się, że kampania cukrownicza w tym kraju w zbliżającym się sezonie 2016/17 (kwiecień/marzec) będzie nieco lepsza, niż wcześniej zakładano. Na początku lutego cukier surowy na nowojorskiej giełdzie był najtańszy od czterech miesięcy i notowano go po 284,2 USD/t (kontrakt terminowy z dostawą na marzec 2016 ), co oznacza spadek o 5,1% w ciągu ostatniego tygodnia i redukcję o 10,6% w relacji miesięcznej.

W ujęciu rocznym cukier surowy był tańszy o 10,8%. Natomiast notowania cukru białego na londyńskiej giełdzie straciły w ostatnim tygodniu 3,7%, spadając do 399,4 USD/t. W relacji miesięcznej cukier biały był tańszy o 4,7%, ale w rocznej droższy o 5,7%.

Notowania cukru surowego silniej traciły w 2016 roku niż białego, a na przełomie stycznia i lutego premia cukru białego wzrosła do 115 USD/t (przy średniej za czwarty kwartał 2015 roku w wysokości około 75 USD/t). Może to świadczyć o słabym popycie na cukier do rafinacji.

Sytuacja fundamentalna rynku nie uległa znaczącej zmianie: dalej analitycy są zgodni, że trwający sezon 2015/16 (październik/wrzesień) i kolejny będą deficytowymi po raz pierwszy po pięciu latach nadprodukcji.

FAPA/FAMMU na podstawie Reuters, ICE, ICCO


POWIĄZANE

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa mając na uwadze wiosenną inten...

Wyniki badań na temat dostępności fungicydów w dobie wycofywania substancji czyn...

Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel przedstawił wnioski do Krajo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę