aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

NOTOWANIA CUKRU MOCNO W DÓŁ

11 lutego 2016
NOTOWANIA CUKRU MOCNO W DÓŁ

Styczeń 2016 roku przyniósł generalnie przecenę notowań cukru na giełdach. Należy to wiązać w dużej mierze z sytuacją techniczną rynku. Część graczy postanowiła również zrealizować zyski. Na koniec stycznia inwestorzy krótkoterminowi mocno zredukowali swoje długie pozycje (kupuj). Za spadkami przemawiały także informacje z Brazylii, która ma około 45% udziału w światowym eksporcie cukru.

Oczekuje się, że kampania cukrownicza w tym kraju w zbliżającym się sezonie 2016/17 (kwiecień/marzec) będzie nieco lepsza, niż wcześniej zakładano. Na początku lutego cukier surowy na nowojorskiej giełdzie był najtańszy od czterech miesięcy i notowano go po 284,2 USD/t (kontrakt terminowy z dostawą na marzec 2016 ), co oznacza spadek o 5,1% w ciągu ostatniego tygodnia i redukcję o 10,6% w relacji miesięcznej.

W ujęciu rocznym cukier surowy był tańszy o 10,8%. Natomiast notowania cukru białego na londyńskiej giełdzie straciły w ostatnim tygodniu 3,7%, spadając do 399,4 USD/t. W relacji miesięcznej cukier biały był tańszy o 4,7%, ale w rocznej droższy o 5,7%.

Notowania cukru surowego silniej traciły w 2016 roku niż białego, a na przełomie stycznia i lutego premia cukru białego wzrosła do 115 USD/t (przy średniej za czwarty kwartał 2015 roku w wysokości około 75 USD/t). Może to świadczyć o słabym popycie na cukier do rafinacji.

Sytuacja fundamentalna rynku nie uległa znaczącej zmianie: dalej analitycy są zgodni, że trwający sezon 2015/16 (październik/wrzesień) i kolejny będą deficytowymi po raz pierwszy po pięciu latach nadprodukcji.

FAPA/FAMMU na podstawie Reuters, ICE, ICCO


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Na dzień 16 czerwca ubiegłego roku łączne dostawy wyniosły 47,49 mln ton, w tym ...

W nowym sezonie na Ukrainie nasili się konkurencja pomiędzy przetwórcami a ekspo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę