Modyfikacje przy GMO

21 grudnia 2015
Ministerstwo Środowiska przygotowało i wysłało do konsultacji projekt ustawy o GMO. I jak zwykle, gdy w Polsce mówi się o modyfikacjach genetycznych, tak i teraz projekt ustawy rozgrzewa emocje, budzi wiele wątpliwości i zastrzeżeń. Ustawa nie zakazuje uprawy roślin modyfikowanych genetycznie, ale stawiając liczne warunki praktycznie czyni takie uprawy niemożliwymi do wprowadzenia.

Polskie władze mają problem, jak pogodzić stosunkowo liberalne wymagania europejskie z oczekiwaniami dużej grupy przeciwników GMO w Polsce. Jednocześnie zwolennicy modyfikacji genetycznych oczekują, że nasz kraj wreszcie ustanowi przepisy, których nie będzie trzeba często nowelizować.

Szczególnie za liberalizacją przepisów opowiadają się rolnicy i firmy produkujące pasze. Obecnie już 80% pasz stosowanych w Polsce zawiera organizmy transgeniczne Modyfikowana soja to ponad 90 procent światowej produkcji, a do tego nie rośnie w Polsce i nie ma jej czym zastąpić. Druga w kolejce jest kukurydza, której w Polsce coraz więcej uprawia się na ziarno.

Lobby za GMO argumentuje, że obecnie praktycznie każda dziedzina produkcji rolnej korzysta z genetyki. Nawet certyfikowane gospodarstwa ekologiczne pośrednio korzystają z jej osiągnięć. A poważne instytucje kontrolno badawcze potwierdzają informacje o tym, że blisko 70% artykułów sprzedawanych w dużych sieciach handlowych zawiera choćby śladowe ilości genetycznie zmodyfikowanych komponentów.

Do niedawna niechętna transgenicznym uprawom UE, coraz szerzej otwiera się na GMO. Czy zatem jesteśmy w stanie całkowicie ochronić nasz kraj przed uprawą roślin zawierających transgeniki i sprowadzaniem z zagranicy modyfikowanych genetycznie komponentów do produkcji pasz? Teoretycznie tak - praktycznie nie.

Dlatego odkładając na bok emocje i uprzedzenia, należy spokojnie zastanowić się nad korzyściami jakie GMO może przynieść naszemu rolnictwu, przy jednoczesnym uwzględnieniu wszystkich obaw przed nieznanymi do końca skutkami modyfikacji.


POWIĄZANE

W sobotę 3. czerwca w Woźnikach (k. Zatora) odbyło się otwarcie wyjątkowej przes...

Kolejne polskie mleczarnie rozpoczęły produkcję mleka i produktów non GMO. Jest ...

Już niedługo dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach (k. Zatora) lekcje przyrod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę