aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowe Bonni M – jeszcze lepsze rezultaty

23 stycznia 2002

Nowe Bonni M – jeszcze lepsze rezultaty

Doświadczenia i praktyka potwierdzają, że Bonni M sprawdza się znakomicie!

Sano Bonni M zostało opracowane z myślą o jak najwcześniejszym dokarmianiu prosiąt, które dzięki temu będzie można też wcześnie odsadzać. Wiadomo, że prosięta w pierwszych dniach życia najchętniej pobierają mleko lochy. Dlatego pasza dla prosiąt, która będzie podawana w pierwszych dniach musi cechować się dobrą smakowitością i wysoką strawnością oraz przyswajalnością wszystkich komponentów. Musi ona posiadać także odpowiednie substancje aromatyczne i smakowe, które będą przyciągały do niej prosięta.

Doświadczenia wykonane w Niemczech, a także w Polsce dowiodły, że dzięki specjalnym składnikom zawartym w Sano Bonni M prosięta:

1. zaczynały pobierać mieszankę Bonni M już w pierwszym tygodniu życia,
2. znacznie chętniej i więcej pobierały Bonni M niż mieszanki innych firm,
3. przy odsądzeniu byty o 0,5-1 kg cięższe,
4. uzyskano lepsze wyrównanie miotów,
5. odsądzano piękne, dorodne, zdrowe prosięta.

Dzięki temu można wcześnie, już w 3-4 tygodniu życia odsądzać prosięta, które są nie tylko cięższe, ale także bardzo dobrze pobierają i wykorzystują paszę.

Sano Bonni M - bardzo dobrze sprawdza się w najlepszych stadach.

Doświadczenia przeprowadzone w Polsce m.in. w Spółdzielczej Agrofirmie Witkowo dowiodły, że Sano Bonni M doskonale sprawdza się w praktyce. Kierownik działu trzody chlewnej Zygmunt Sieńko oraz kierownik fermy Witkowo Józef Bubula i zootechnik Krzysztof Bubula zaobserwowali, że prosięta już w pierwszych dniach chętnie pobierały Bonni M. Wiadomo, że dla prosiąt najważniejsza jest smakowitość oraz możliwość skorzystania z lekkostrawnych składników pokarmowych paszy. Dzięki temu prosięta nie tylko chętnie ją zjadają, ale przede wszystkim pięknie rosną. Zużycie Bonni M na prosię nie jest duże, gdyż wynosi zazwyczaj tylko 0,5 kg na pierwszy okres odchowu. Wiadomo, że w tym czasie prosięta doskonale wykorzystują paszę, a więc niezwykle opłacalne jest stosowanie dobrej mieszanki, gdyż poniesione tutaj nakłady zawsze się zwrócą. Sano Bonni M należy stosować tylko do 2 dni po odsądzeniu, ponieważ niewskazane jest pobieranie w tym okresie większej ilości łatwostrawnych składników. Dlatego po odsądzeniu należy stosować normalny prestarter sporządzony na bazie Sano Suggi. Również bardzo dobre rezultaty w żywieniu prosiąt z wykorzystaniem Bonni M uzyskał dr hab. Władysław Migdał z AR Kraków.

Efekty stosowania Sano Bonni M w Spółdzielczej Agrofirmie Witkowo

Grupa Liczba prosiąt Wiek odsądzenia (dni) Masa ciała (kg) Różnica
Kontrolna 85 24,0 5,35  
Bonni M 102 24,0 5,930 +580 g

Podsumowując można stwierdzić, że Sano Bonni M nie tylko całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe młodych, intensywnie rosnących prosiąt, ale także umożliwia szybkie i płynne przejście z fazy ssania na żywienie paszą stałą. Dzięki temu można odsądzać prosięta już w wieku 3-4 tygodni. Na pewno jest to duża sztuka, która przy zastosowaniu Bonni M każdemu może się udać. 
(rk)


POWIĄZANE

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...

Kazachstan planuje rozpocząć produkcję mieszanek paszowych z surowców alternatyw...

21 września, w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, Mazowiecki Ośrod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę