Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Transgeniczny alarm

3 grudnia 2015
Rząd wciąż nie zawiesił zakazu importu transgenicznych pasz – alarmują przedsiębiorcy. Resort rolnictwa zapewnia, że nie będzie żadnych opóźnień. Embargo miało obowiązywać od 2012 r.

Zgodnie z ustawą o paszach, zakaz importu transgenicznej soi miał wejść w życie 12 sierpnia. Przedsiębiorcy i rolnicy protestowali przeciwko temu przypominając, że Polska co roku importuje 2 mln ton takich wysokobiałkowych surowców i zastąpienie ich czymś innym jest po prostu niemożliwe.

Marek Przeździak, Rada Gospodarki Żywnościowej: - nie możemy jej niczym zastąpić, nie możemy doprowadzić do takiej sytuacji, że nasz przemysł paszowy, przemysł drobiarski, przemysł mięsny dotknie jeszcze głębszy kryzys niż mamy obecnie.

Wiktor Szmulewicz, KRIR: - nie możemy doprowadzić do tego, żeby nasze gospodarstwa, zwłaszcza drobiarskie, trzodziarskie, produkujące mleko, były niekonkurencyjne, miały pasze droższe niż mają w krajach UE.

Rząd zapewnia, że wszystko jest na dobrej drodze. W ostatni czwartek zakończyły się konsultacja międzyrządowe w sprawie nowelizacji ustawy o paszach.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: - myślę, że bardzo szybko wypuszczamy to do prac na posiedzenie rządu i do prac sejmowych na pewno zdążymy przed sierpniem.

Ale plany rządu nie wszystkim się podobają. Ekolodzy twierdzą, że lata to przesada.

Marek Kryda, Polska Inicjatywa Agro-środowiskowa: - niewykonalne byłoby zrobienie w krótkim czasie, w tej chwili rewolucji na rynku pasz w postaci całkowitej eliminacji GMO, natomiast 4 lata zdecydowanie jest za długo. To powinien być okres powiedzmy może 6 miesięcy.

Ale zdaniem rządu 4 lata to minimum absolutnie potrzebne między innymi do rozwoju upraw wysokobiałkowych roślin strączkowych, które zastąpiłyby transgeniczną soję.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 25 października 2022 r do Prezesa N...

Wczoraj, 1 grudnia 2022, Sejmowa komisja rolnictwa głosowała za przesunięciem za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę