informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

100 tysięcy ton ziemniaków skupił PEPEES

29 października 2004

To już 2/3 tegorocznego limitu. Największy w północno-wschodniej Polsce zakład przetwórstwa ziemniaka surowiec skupuje od dwóch miesięcy. Ziemniaki do Łomży przywożą rolnicy z miejscowości odległych od zakładu nawet powyżej stu kilometrów, ale tylko ci z którymi PEPEES wcześniej podpisał umowy kontraktacyjne.

W sumie w tym roku PEPEES zamierza skupić nieco powyżej 150 tys. ton ziemniaków. Przez niemal równe dwa miesiące od chwili rozpoczęcia skupu na zakładowy plac trafiło juz ponad 100 tysięcy ton surowca. Tegoroczne ziemniaki, ze względu na wyjątkowo dogodne warunki pogodowe charakteryzują się dużą zawartością skrobi. Wynosi ona około 21%.

Skrobiowy „urodzaj” przekłada się na cenę jaką za ziemniaki otrzymują rolnicy. PEPEES za każdą tonę ziemniaków o zawartości skrobi ok. 20% płaci 190 złotych, ale plantatorzy otrzymują także dopłatę unijną – 60 złotych do tony. Pieniądze do rolników docierają już w dwa tygodnie po dostawie surowca do zakładu.
Dodajmy, że w tym roku PEPEES umowy kontraktacyjne podpisał z 3,5 tys. rolników, a skup surowca ma zakończyć się do 26 listopada.


POWIĄZANE

W tym sezonie wielu rolników kończy już sadzenie ziemniaków. Aura im sprzyja. Po...

Celem podejmowanych działań jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich o...

Wzrasta świadomość rolników i ogrodników w kwestii korzyści płynących ze stosowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę