25 lat Browaru Leżajsk

20 stycznia 2003

Pierwsze piwo uwarzono w Leżajsku 15 grudnia 1977 roku, a 1 lutego 1978 roku Leżajski Browar zadebiutował na rynku. Załoga liczyła sobie wówczas sześciuset pracowników.

Dzisiaj browar zatrudnia 350 ludzi. Dwudziestu z nich tworzy grupę degustatorów, sześćdziesięciu natomiast czuwa nad popularnością marki na rynku. 13 listopada 2002 roku w jednej z butelek zamknięto ostatnie krople dające pierwszy, milionowy hektolitr tego złocistego napoju.

Pierwszy medal browar zdobył na targach w Lizbonie, w 1981 roku. W kolejnych latach wysoką jakość trunku systematycznie potwierdzały medale oraz nagrody na targach i piwnych festiwalach. Jednak najważniejszym wydarzeniem w historii browaru było uzyskanie certyfikatu systemu zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001: 2000 oraz certyfikatu systemu HACCP. Miało to miejsce w czerwcu 2002 roku.
Browar Leżajsk został sprywatyzowany w 1997 roku. Pierwszym nabywcą większościowego pakietu akacji było Towarzystwo Akcyjne Browary Polskie S.A. Dwa lata później strategicznym akcjonariuszem browaru zostały Browary Żywiec S.A. Grupa Żywiec jest obecnie największym producentem piwa w Polsce. W jej skład wchodzą browary w takich miastach jak: Braniewo, Cieszyn, Elbląg, Leżajsk, Warka i Żywiec.

Zakład stale się rozwija. Nie wykluczone, że w tym roku produkcja roczna sięgnie 1,5 miliona hektolitrów piwa. Niedawno w browarze ruszyła linia rozlewnicza o wydajności 45 tysięcy butelek na godzinę. Aktualnie trwa modernizacja warzelni, a sama produkcja w większości sterowana jest komputerowo.


POWIĄZANE

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz mini...

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę