25 lat Browaru Leżajsk

20 stycznia 2003

Pierwsze piwo uwarzono w Leżajsku 15 grudnia 1977 roku, a 1 lutego 1978 roku Leżajski Browar zadebiutował na rynku. Załoga liczyła sobie wówczas sześciuset pracowników.

Dzisiaj browar zatrudnia 350 ludzi. Dwudziestu z nich tworzy grupę degustatorów, sześćdziesięciu natomiast czuwa nad popularnością marki na rynku. 13 listopada 2002 roku w jednej z butelek zamknięto ostatnie krople dające pierwszy, milionowy hektolitr tego złocistego napoju.

Pierwszy medal browar zdobył na targach w Lizbonie, w 1981 roku. W kolejnych latach wysoką jakość trunku systematycznie potwierdzały medale oraz nagrody na targach i piwnych festiwalach. Jednak najważniejszym wydarzeniem w historii browaru było uzyskanie certyfikatu systemu zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001: 2000 oraz certyfikatu systemu HACCP. Miało to miejsce w czerwcu 2002 roku.
Browar Leżajsk został sprywatyzowany w 1997 roku. Pierwszym nabywcą większościowego pakietu akacji było Towarzystwo Akcyjne Browary Polskie S.A. Dwa lata później strategicznym akcjonariuszem browaru zostały Browary Żywiec S.A. Grupa Żywiec jest obecnie największym producentem piwa w Polsce. W jej skład wchodzą browary w takich miastach jak: Braniewo, Cieszyn, Elbląg, Leżajsk, Warka i Żywiec.

Zakład stale się rozwija. Nie wykluczone, że w tym roku produkcja roczna sięgnie 1,5 miliona hektolitrów piwa. Niedawno w browarze ruszyła linia rozlewnicza o wydajności 45 tysięcy butelek na godzinę. Aktualnie trwa modernizacja warzelni, a sama produkcja w większości sterowana jest komputerowo.


POWIĄZANE

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek wniosek ...

PSL domaga się, aby spółka "Eskimos" - która realizuje program interwencyjnego s...

Konferencja przerosła nasze oczekiwania, zarówno zainteresowanie, liczba uczestn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę