informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

56 cukrowni

20 października 2003

W tym roku tylko 56 cukrowni przerabia buraki cukrowe. Niektóre zakłady rozpoczęły kampanię cukrową bardzo wcześnie, nawet pod koniec września. Zdaniem Kazimierza Kobzy - dyrektora Krajowego Związku Plantatorów Roślin Okopowych - pośpiech nie był potrzebny.

Przyniósł tylko straty w surowcu dochodzące do 25% oraz duże zużycie maszyn, a więc dodatkowe koszty. Ziemia była bowiem za sucha i za twarda, Ci którzy poczekali na deszcze tydzień, półtora, mieli ułatwiony zbiór.

Jakość buraków jest w tym roku bardzo dobra, zawartość cukru wynosi 17,5%, czyli o 1,5% więcej niż rok temu. Kampania powinna skończyć się jak zwykle, około połowy grudnia. Największym problemem jednak jest termin zapłaty za dostarczony surowiec. Na razie wszyscy czekają na podpisanie przez rząd poręczeń kredytowych. Za tydzień mija termin zapłaty rolnikom, natomiast od wyjścia rozporządzenia Rady Ministrów upłynie jeszcze 1,5 miesiąca do jego wejścia w życie. To bardzo późno - ocenia Krajowy Związek Plantatorów Roślin Okopowych. 
 
Najlepsze plony buraków zanotowano do tej pory na Żuławach, Ponad 50 ton z hektara. W pozostałej części kraju wynik jest bliski 40 ton z hektara. Do końca 2004 roku trzeba będzie wyeksportować 280 tys. cukru bez dopłat.


POWIĄZANE

W tym sezonie wielu rolników kończy już sadzenie ziemniaków. Aura im sprzyja. Po...

Celem podejmowanych działań jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich o...

Wzrasta świadomość rolników i ogrodników w kwestii korzyści płynących ze stosowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę