aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

70 mln złotych dla Polskiego Cukru

20 maja 2004

Krajowa Spółka Cukrowa nie podźwignie się bez skutecznej restrukturyzacji. Aby ją przeprowadzić potrzebuje ponad 200-milionowego zastrzyku z budżetu państwa - najlepiej w gotówce. Tymczasem minister skarbu państwa obiecał, że do koncernu trafi 70 mln zł w akcjach.

Wniosek zarządu KSC w sprawie dokapitalizowania koncernu wpłynął do resortu skarbu zimą 2004 r. Polski Cukier poprosił w nim o ok. 230 mln zł na restrukturyzację oraz uruchomienie pakietu socjalnego.

Do tej pory koncern dostał 50 mln zł w postaci akcji cukrowni. Obecnie trwają przygotowania do przesunięcia kolejnego pakietu akcji wartego 70 mln zł. Warunkiem przekazania go jest kontynuowanie planu naprawczego, który wiąże się m.in. z zamknięciem w tym roku 4 zakładów.

Informacja o pomocy ucieszyła Stanisława Pawlaka, wiceprezesa KSC. - Będziemy mogli wykorzystać akcje jako zastaw pod kredyt. Nie ukrywa jednak, że najlepsza byłaby gotówka.

- Potrzebujemy funduszy na odprawy dla tych, którzy chcą dobrowolnie odejść z pracy. Poza tym w maju i czerwcu musimy wypłacić plantatorom ostatnią ratę za buraki. Do uregulowania zostało jeszcze kilkadziesiąt milionów złotych za nadwyżkę korzeni i polaryzację (zawartość cukru w burakach).

Kwota ta zmienia się "jak w kalejdoskopie", ponieważ część plantatorów zdecydowała się na odbiór po 100 kilogramów przydziału cukru. Są też tacy, którzy zamiast pieniędzy odbierają środki chemiczne lub żużel.

Aleksander Decowski, dyrektor biura Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy jest optymistą: - 1 lipca tego roku zaczyna się nowy rok gospodarczy i to powinno zdopingować spółkę do terminowego wypłacenia należności.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę