aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

725 tys. ton zbóż do skupu interwencyjnego

23 stycznia 2006

Ponad 725 tys. ton ziarna zaoferowali przedsiębiorcy rolni Agencji Rynku Rolnego w ramach skupu interwencyjnego - poinformował w czwartek PAP rzecznik ARR Radosław Iwański.

Wyjaśnił, że dotychczas Agencja przyjęła do magazynów 320 tys. ton zbóż, ale umowy na dostawy ziarna podpisane są na 550 tys. ton. Przedsiębiorcy zgłaszają do sprzedaży głównie pszenicę.

Według rzecznika, skup interwencyjny odbywa się zgodnie z prognozami. Przypomniał, że ARR na początku uruchomienia skupu szacowała, że tegoroczny skup będzie na poziomie ubiegłorocznego i wyniesie ok. 1 mln ton zbóż. Zaznaczył, że w ostatnim okresie do Agencji wpływa mniej ofert sprzedaży. Jest to związane z umocnieniem się złotego.

Skup interwencyjny prowadzony jest od 1 listopada br. do 31 maja 2006 roku, ale dostawy mogą być realizowane do 31 lipca 2006 roku. Cena interwencyjna jest jednakowa dla wszystkich rodzajów zbóż objętych zakupem i wynosi 101,31 euro za tonę w pierwszym miesiącu interwencji. W kolejnych miesiącach jest ona podwyższana o 0,46 euro/t. W czerwcu cena jest wyższa o 3,22 euro/t.

Jednocześnie Agencja sprzedaje zboże na eksport. Ziarno sprzedawane jest w ramach unijnych przetargów, w których przedsiębiorcy zainteresowani wywozem zboża oferują cenę za ziarno. Przetargi rozstrzygane są w każdy czwartek przez Komisję Europejską.

Jak zaznaczył Iwański, w ubiegłych dwóch tygodniach stycznia br. Komisja akceptowała ceny zakupu powyżej 94 euro za tonę zboża. Polscy przedsiębiorcy, choć zgłaszali się do przetargów, oferowali niższe ceny.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę