EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

ARR zamierza skupić 4,6 mln ton pszenicy

29 lipca 2003

Agencja Rynku Rolnego gorliwie zapewnia, że skupi w tym roku 4,6 mln ton samej pszenicy. Jak wynika z informacji uzyskanych w Agencji do piątku rozdysponowano limity już na 4,5 mln ton tego ziarna. Jednak i maklerzy i przedsiębiorcy są rozżaleni, bo to co czytają na stronach internetowych ARR brzmi zupełnie inaczej. Stąd nieporozumienia i błędy w obliczeniach ile limitu zostało jeszcze do wykorzystania.

Tymczasem trwają jeszcze przetargi uzupełniające. Agencja ma nadzieję pozbyć się "białych plam" np. w Zachodnio–Pomorskiem, gdzie w związku ze zbożową aferą skupu nie będzie prowadził elewator w Pyżycach i Gryficach.
 
A na wolnym rynku handel zbożem ustabilizował się w porównaniu z początkiem lipca ceny nawet nieco spadły, ale różnice w zależności od rejonu kraju nadal są duże. Np. żyto kosztuje od 410 do 480 zł/t.
 
Do przetargu na skup Agencyjny na Opolszczyźnie zgłosiło się 35 firm. Do dziś jednak zaledwie 6 otrzymało promys otrzymania kredytu z banku. Wiadomo już, że Agencja Rynku Rolnego nie zamierza poręczać kredytów wszystkim firmom.
 
Na Opolszczyźnie Agencja Rynku Rolnego chce skupić prawie 400 tys. ton zboża – prawie o 1/4 więcej niż w roku ubiegłym. Polskie Zakłady Zbożowe w Brzegu i młyny PZZ–tów dostały limit na 100 tys. ton mimo, że w magazynach mają miejsce na ponad dwa razy więcej zboża.


POWIĄZANE

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...

Wiosna to bardzo ważny okres w produkcji sadowniczej. Każdy sadownik kontroluje ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę