EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Banki pomogą zmarzniętym

15 maja 2007
W czerwcu banki udzielą pierwszych kredytów poszkodowanym sadownikom. Szczegóły pomocy powinny być znane jeszcze w tym tygodniu. Pomoc dla sadowników ma polegać między innymi na uruchomieniu nowych kredytów i przerwie w spłacie starych. O taką pomoc będzie się można ubiegać już na początku czerwca.

Andrzej Lepper wicepremier, minister rolnictwa: - Może to być 3 – 4 czerwca, ale banki będą już podpisywać umowy i już zaczną realizować sprawy kredytowania rolnictwa.

Chęć banków do współpracy z sadownikami jest, ale pod pewnymi warunkami. Chcą one dofinansowania z budżetu państwa. Dlatego ich zdaniem, Rząd powinien jak najszybciej... przeznaczyć odpowiednią pulę pieniędzy na dopłaty do kredytów preferencyjnych, które funkcjonują już w innych sektorach. W sadownictwie takiej klęski nie było. W tej chwili trzeba te pieniądze przeorientować na tę dziedzinę. - uważa Mirosław Potulski, Prezes Banku Polskiej Spółdzielczości.

Mimo, że konkretne kwoty jeszcze nie padają, to wiadomo, że potrzeby są ogromne. A to może stwarzać problemy – komentują sadownicy.

Mirosław Maliszewski poseł, Związek Sadowników RP: - Mamy obawy, czy wystarczy pieniędzy na dopłacanie do różnicy w oprocentowaniu, żeby te kredyty były rzeczywiście preferencyjne.

Swoje obawy zgłaszają też przetwórcy, którzy mrozy w sadach odczują równie dotkliwie. Z powodu braku owoców, stanie produkcja na przykład koncentratu jabłkowego. Wtedy płynność finansowa wielu zakładów będzie zagrożona. Dlatego w wielu przypadkach mogą pojawić się problemy ze spłatą zaciągniętych już kredytów.

Romuald Ozimek Krajowa Unia Producentów Soków: - Przedstawiciele banków spółdzielczych zdeklarowali swoją pomoc. Natomiast inni jeszcze nie. No i będziemy czekali co będzie, czy istotnie cała bankowość polska będzie chciała pomóc.

Szef Resortu Rolnictwa zwrócił się do banków gotowych udzielać kredyty sadownikom, o nie wymaganie gwarancji majątkowej przy ich przyznawaniu. Także prowizje na zawieranie umów - zdaniem Rządu powinny być niższe. Decyzje w tej sprawie zapadną jeszcze w tym tygodniu.


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę