Będą kredyty, ale trzeba na nie poczekać

8 sierpnia 2003

Plon kompletnie suchy Rolnicy, którzy ponieśli straty z powodu suszy, mogą skorzystać z kredytu "klęskowego". Minister rolnictwa zgodził się na uruchomienie takiej pomocy w 3 województwach: wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim, gdzie susza spowodowała straty obliczane na 1 mld zł.

W Kujawsko-Pomorskiem suszą dotkniętych jest prawie 100 gmin. Wojewoda wystąpił o pomoc dla gospodarzy z terenu 92, ale w związku z przedłużeniem terminu składania protokołów z szacowania strat, do ministra trafi prośba o uwzględnienie kolejnych 5 gmin: Brześcia Kuj., Bobrowników, Radomina, Czernikowa i miasta Golub-Dobrzyń. O pomoc w postaci kredytu preferencyjnego zamierza się starać ponad 20 tys. gospodarzy z regionu. 

Decyzja należy do banku 
Minister zgodził się na uruchomienie kredytów suszowych między innymi w naszym województwie – powiedziała Domicela Duszka z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Rolnicy mogą odbierać w urzędach gmin formularze wniosków, wypełnić je i pozostawić w gminie. Wniosek zaopiniowany przez wojewodę trafi z powrotem do rolnika i dopiero wówczas można udać się do banku. Kredytów udzielają banki spółdzielcze zrzeszone w Gospodarczym Banku Wielkopolski SA oraz Bank Gospodarki Żywnościowej w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku – wyjaśnia Domicela Duszka. – Trzeba jednak pamiętać, że banki będą oceniać zdolność kredytową każdego wnioskodawcy i ostatecznie to one podejmą decyzję o przyznaniu pożyczki

Jak już informowaliśmy, rolnicy którzy zaciągnęli kredyty klęskowe w poprzednich latach, mogą ubiegać się o przesunięcie ich spłaty o rok. Trzeba jednak złożyć w banku wniosek w tej sprawie. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwrócił się do banków, by przesuwały terminy spłat nie tylko kredytów klęskowych, ale i innych zaciąganych na działalność rolniczą. Niestety, nie wszystkie banki mają wytyczne w tej sprawie, dlatego koncentrują się na odraczaniu pożyczek związanych z klęskami. Tak jest np. w toruńskim BGŻ.

Przełom sierpnia i września
Decyzja ministra nie oznacza, że już można udać się do banku po kredyt. W sprawie zakresu pomocy i wielkości dopłat do odsetek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa musi się porozumieć z centralami banków. W centrali agencji dowiedzieliśmy się, że pisma informujące banki o decyzji ministra wysłano we wtorek. Teraz agencja czeka na informację bankowców o liczbie potencjalnych kredytobiorców. Prawdopodobnie zaczniemy wypłacać kredyty nie wcześniej niż pod koniec sierpnia lub na początku września – przypuszcza Grażyna Kwiecińska, naczelnik działu kredytów w Banku Spółdzielczym w Brodnicy. 

Na razie oferujemy kredyty na pokrycie strat po tegorocznych wymarznięciach oraz rozpatrujemy wnioski o odroczenie spłat kredytów klęskowych z lat poprzednich – informuje Mirosława Sosnowska z działu kredytów.


POWIĄZANE

Jak podaje ARiMR do 17 sierpnia wypłacono rolnikom łącznie 1,79 mld zł z tytułu ...

Odpowiedź na pytanie – kiedy zbierać kukurydzę? – wydaje się oczywista. Gdy będz...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 10 sierpnia 2022 r. do Wicepremiera...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę