Będą kredyty, ale trzeba na nie poczekać

8 sierpnia 2003

Plon kompletnie suchy Rolnicy, którzy ponieśli straty z powodu suszy, mogą skorzystać z kredytu "klęskowego". Minister rolnictwa zgodził się na uruchomienie takiej pomocy w 3 województwach: wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim, gdzie susza spowodowała straty obliczane na 1 mld zł.

W Kujawsko-Pomorskiem suszą dotkniętych jest prawie 100 gmin. Wojewoda wystąpił o pomoc dla gospodarzy z terenu 92, ale w związku z przedłużeniem terminu składania protokołów z szacowania strat, do ministra trafi prośba o uwzględnienie kolejnych 5 gmin: Brześcia Kuj., Bobrowników, Radomina, Czernikowa i miasta Golub-Dobrzyń. O pomoc w postaci kredytu preferencyjnego zamierza się starać ponad 20 tys. gospodarzy z regionu. 

Decyzja należy do banku 
Minister zgodził się na uruchomienie kredytów suszowych między innymi w naszym województwie – powiedziała Domicela Duszka z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Rolnicy mogą odbierać w urzędach gmin formularze wniosków, wypełnić je i pozostawić w gminie. Wniosek zaopiniowany przez wojewodę trafi z powrotem do rolnika i dopiero wówczas można udać się do banku. Kredytów udzielają banki spółdzielcze zrzeszone w Gospodarczym Banku Wielkopolski SA oraz Bank Gospodarki Żywnościowej w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku – wyjaśnia Domicela Duszka. – Trzeba jednak pamiętać, że banki będą oceniać zdolność kredytową każdego wnioskodawcy i ostatecznie to one podejmą decyzję o przyznaniu pożyczki

Jak już informowaliśmy, rolnicy którzy zaciągnęli kredyty klęskowe w poprzednich latach, mogą ubiegać się o przesunięcie ich spłaty o rok. Trzeba jednak złożyć w banku wniosek w tej sprawie. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwrócił się do banków, by przesuwały terminy spłat nie tylko kredytów klęskowych, ale i innych zaciąganych na działalność rolniczą. Niestety, nie wszystkie banki mają wytyczne w tej sprawie, dlatego koncentrują się na odraczaniu pożyczek związanych z klęskami. Tak jest np. w toruńskim BGŻ.

Przełom sierpnia i września
Decyzja ministra nie oznacza, że już można udać się do banku po kredyt. W sprawie zakresu pomocy i wielkości dopłat do odsetek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa musi się porozumieć z centralami banków. W centrali agencji dowiedzieliśmy się, że pisma informujące banki o decyzji ministra wysłano we wtorek. Teraz agencja czeka na informację bankowców o liczbie potencjalnych kredytobiorców. Prawdopodobnie zaczniemy wypłacać kredyty nie wcześniej niż pod koniec sierpnia lub na początku września – przypuszcza Grażyna Kwiecińska, naczelnik działu kredytów w Banku Spółdzielczym w Brodnicy. 

Na razie oferujemy kredyty na pokrycie strat po tegorocznych wymarznięciach oraz rozpatrujemy wnioski o odroczenie spłat kredytów klęskowych z lat poprzednich – informuje Mirosława Sosnowska z działu kredytów.


POWIĄZANE

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz mini...

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę