Bez klęski

19 sierpnia 2003

Nie grozi nam klęska urodzaju – mówią specjaliści z MODR. Wcześniej niż zwykle rozpoczęły się w tym roku żniwa, które obecnie dobiegają już końca. Upały sprawiły, że nad Jeziorem Rożnowskim zniwiarze przystąpili do pracy już w lipcu. Mimo przyspieszonej wegetacji, nie grozi nam jednak klęska urodzaju. Susza przyczyniła się bowiem do wysychania ziarna i pogorszenia jego jakości.

Rzadko się zdarza, by podczas żniw zbierano jednocześnie wszystkie gatunki zbóż. Zwykle najwcześniej koszono jęczmień i żyto, a dopiero potem przychodził czas na zbiór pszenicy i owsa. W tym roku proporcje te uległy zachwianiu. Zboża dojrzały tak szybko, że kombajny ścinały wszystkie te gatunki jednocześnie.
 
Ze względu na suszę, zbiory nie będą wyższe niż zwykle – przewiduje Stanisław Nieć, kierownik Zespołu Powiatowego Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Nawojowej. 
 
Nie grozi nam więc klęska urodzaju, zresztą w naszym regionie, niezależnie od pogody, problem ten właściwie nigdy nie występował – mówi Stanisław Nieć. – Nie prowadzi się tutaj bowiem skupu zbóż, a to zebrane z pól jest wykorzystywane do celów gospodarczych przez samych rolników.
 
Wcześniej niż zwykle rozpoczęły się w tym roku wykopki. W normalnych, wilgotnych latach zbierano ziemniaki na przełomie września i października. Tymczasem z powodu suszy, która przyspieszyła wegetację, w wielu rejonach powiatu wykopki praktycznie już się zakończyły. Nie były łatwe, bo ziemia jest sucha jak beton i trudno się przez nią przebić.
 
Często narzekamy na nasze ciężkie, gliniaste gleby – mówi Stanisław Nieć. – Znakomicie sprawdzają się jednak podczas suszy. Mają więcej wilgoci, niż suche ziemie w innych rejonach kraju. Tam brak opadów i upał oznaczają prawdziwą klęskę.
 
Jak się dowiedzieliśmy w nawojowskim MODR, wyjątkowo gorące lato nie wpłynie też na wielkość zbiorów owoców, choć ich jakość może być gorsza niż zwykle. Dotyczy to przede wszystkim sadów w rejonie Łącka i Podegrodzia, które nawiedziły gradobicia.


POWIĄZANE

Spotkania polowe to doskonała okazja dla rolników, by zapoznać się z nowościami,...

POLAN jest firmą polską, której 100% udziałów posiada Agencja Nieruchomości Roln...

Plantatorzy zbóż tradycyjnie wykonują oprysk przedżniwny na plantacjach. Zalety ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę