CTR_80917

Bez klęski

19 sierpnia 2003

Nie grozi nam klęska urodzaju – mówią specjaliści z MODR. Wcześniej niż zwykle rozpoczęły się w tym roku żniwa, które obecnie dobiegają już końca. Upały sprawiły, że nad Jeziorem Rożnowskim zniwiarze przystąpili do pracy już w lipcu. Mimo przyspieszonej wegetacji, nie grozi nam jednak klęska urodzaju. Susza przyczyniła się bowiem do wysychania ziarna i pogorszenia jego jakości.

Rzadko się zdarza, by podczas żniw zbierano jednocześnie wszystkie gatunki zbóż. Zwykle najwcześniej koszono jęczmień i żyto, a dopiero potem przychodził czas na zbiór pszenicy i owsa. W tym roku proporcje te uległy zachwianiu. Zboża dojrzały tak szybko, że kombajny ścinały wszystkie te gatunki jednocześnie.
 
Ze względu na suszę, zbiory nie będą wyższe niż zwykle – przewiduje Stanisław Nieć, kierownik Zespołu Powiatowego Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Nawojowej. 
 
Nie grozi nam więc klęska urodzaju, zresztą w naszym regionie, niezależnie od pogody, problem ten właściwie nigdy nie występował – mówi Stanisław Nieć. – Nie prowadzi się tutaj bowiem skupu zbóż, a to zebrane z pól jest wykorzystywane do celów gospodarczych przez samych rolników.
 
Wcześniej niż zwykle rozpoczęły się w tym roku wykopki. W normalnych, wilgotnych latach zbierano ziemniaki na przełomie września i października. Tymczasem z powodu suszy, która przyspieszyła wegetację, w wielu rejonach powiatu wykopki praktycznie już się zakończyły. Nie były łatwe, bo ziemia jest sucha jak beton i trudno się przez nią przebić.
 
Często narzekamy na nasze ciężkie, gliniaste gleby – mówi Stanisław Nieć. – Znakomicie sprawdzają się jednak podczas suszy. Mają więcej wilgoci, niż suche ziemie w innych rejonach kraju. Tam brak opadów i upał oznaczają prawdziwą klęskę.
 
Jak się dowiedzieliśmy w nawojowskim MODR, wyjątkowo gorące lato nie wpłynie też na wielkość zbiorów owoców, choć ich jakość może być gorsza niż zwykle. Dotyczy to przede wszystkim sadów w rejonie Łącka i Podegrodzia, które nawiedziły gradobicia.


POWIĄZANE

Na przełomie września i października wielu rolników zastanawia się, czy po wysie...

Od 1 sierpnia do 30 września br. w całym kraju nie było suszy rolniczej, przeciw...

UE powinna mieć ambitniejsze cele klimatyczne; musi rozwinąć strategię "zero emi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę