AGRO-PARK TARGI LUBLIN
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Bio-przełom?

13 kwietnia 2007
To miał być kolejny przełom w sprawie biopaliowego pata. Przedwczoraj u premiera Jarosława Kaczyńskiego spotkali się przedstawiciele resortów rolnictwa, finansów, gospodarki oraz partii koalicyjnych i rolniczych związków zawodowych. Te ostatnie grożą protestami jeżeli nie dojdzie do porozumienia.

Efekty braku politycznej decyzji w sprawie biopaliw są widoczne gołym okiem. Ten w pełni zautomatyzowany zakład powstał w Malborku na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jego budowa kosztowała 45 milionów złotych. Co roku rolnicy mogliby tu sprzedawać 250 tysięcy ton rzepaku, z którego mogłoby powstać 100 tysięcy ton biokomponentów. Mogłoby, ale przynajmniej na razie nie powstanie.

Fabryka ruszy dopiero wtedy, gdy zmienią się przepisu w sprawie podatku akcyzowego. Tego domaga się także resort rolnictwa, który o wszystko obwinia ministerstwo finansów.

Andrzej Lepper – wicepremier i minister rolnictwa: - Tej sprawy, wygląda na to, że nie da się załatwić polubownie między ministrem finansów a ministrem rolnictwa.

Dlatego na wczorajsze spotkanie producentów rzepaku zostali zaproszeni także przedstawiciele partii koalicyjnych. Ponieważ szef Samoobrony nie może załatwić sprawy w rządzie, postanowił zrobić to w Sejmie. Już dzisiaj zostaną wznowione prace nad dwoma projektami zmiany ustawy akcyzowej. W ten sposób Andrzej Lepper chce narzucić Zycie Gilowskiej wysokość ulg na produkcję biopaliw. Zdecydowanych działań domagają się także rolnicze związki. – Jeśli spotkanie u premiera nie przyniesie efektu, związki są zdecydowane podjąć działania protestacyjne. Po prostu wymusimy tą decyzję – zapowiada Władysław Serafin – prezes Kółek Rolniczych.

Do produkcji biopaliw zobowiązują nas unijne dyrektywy. Zakładają one stały wzrost udziału naturalnych biokomponentów w paliwach ciekłych. W 2010 roku ma on wynieść prawie 6%.


POWIĄZANE

Różnice w wynagrodzeniach, nieodpłatna praca opiekuńcza, problemyz awansami i ra...

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbio...

Wysokość plonowania kukurydzy uzależniona jest od wielu czynników. Do najważniej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę