Bio-przełom?

13 kwietnia 2007
To miał być kolejny przełom w sprawie biopaliowego pata. Przedwczoraj u premiera Jarosława Kaczyńskiego spotkali się przedstawiciele resortów rolnictwa, finansów, gospodarki oraz partii koalicyjnych i rolniczych związków zawodowych. Te ostatnie grożą protestami jeżeli nie dojdzie do porozumienia.

Efekty braku politycznej decyzji w sprawie biopaliw są widoczne gołym okiem. Ten w pełni zautomatyzowany zakład powstał w Malborku na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jego budowa kosztowała 45 milionów złotych. Co roku rolnicy mogliby tu sprzedawać 250 tysięcy ton rzepaku, z którego mogłoby powstać 100 tysięcy ton biokomponentów. Mogłoby, ale przynajmniej na razie nie powstanie.

Fabryka ruszy dopiero wtedy, gdy zmienią się przepisu w sprawie podatku akcyzowego. Tego domaga się także resort rolnictwa, który o wszystko obwinia ministerstwo finansów.

Andrzej Lepper – wicepremier i minister rolnictwa: - Tej sprawy, wygląda na to, że nie da się załatwić polubownie między ministrem finansów a ministrem rolnictwa.

Dlatego na wczorajsze spotkanie producentów rzepaku zostali zaproszeni także przedstawiciele partii koalicyjnych. Ponieważ szef Samoobrony nie może załatwić sprawy w rządzie, postanowił zrobić to w Sejmie. Już dzisiaj zostaną wznowione prace nad dwoma projektami zmiany ustawy akcyzowej. W ten sposób Andrzej Lepper chce narzucić Zycie Gilowskiej wysokość ulg na produkcję biopaliw. Zdecydowanych działań domagają się także rolnicze związki. – Jeśli spotkanie u premiera nie przyniesie efektu, związki są zdecydowane podjąć działania protestacyjne. Po prostu wymusimy tą decyzję – zapowiada Władysław Serafin – prezes Kółek Rolniczych.

Do produkcji biopaliw zobowiązują nas unijne dyrektywy. Zakładają one stały wzrost udziału naturalnych biokomponentów w paliwach ciekłych. W 2010 roku ma on wynieść prawie 6%.


POWIĄZANE

Z okazji święta owoców i rozpoczęcia sezonu zbiorów borówki odbyła się wspólna k...

Pojawiły się pierwsze polskie borówki. Ulubiony superowoc dietetyków, wyśmienite...

Do Polski wszedł duński start-up Commoditrader, który współtworzą polscy program...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę