Biopaliwa

10 października 2008
Będzie wsparcie dla rolników poszkodowanych przez reformę unijnego rynku cukru. Do rozdysponowania jest kilkadziesiąt milionów euro. Agencja Rynku Rolnego rozpocznie przyjmowanie wniosków najprawdopodobniej od stycznia przyszłego roku.

W wyniku reformy rynku cukru - w ubiegłym roku, prawo kontraktacji buraków straciło blisko 60 tysięcy gospodarstw rolnych. Dla wielu z nich było to równoznaczne z utratą głównego źródła dochodu. Na fundusze będą mogły także liczyć zamknięte cukrownie. Warunek to rozpoczęcie produkcji biopaliw. W ramach Krajowego Programu Restrukturyzacji, do rozdysponowania jest 34 miliony euro.

Waldemar Sochaczewski, Agencja Rynku Rolnego – „Uprawnionymi są, będą plantatorzy, którzy utracili w całości lub częściowo prawo do produkcji lub dostaw buraka. Na około 60 tysięcy blisko 30 tysięcy to są ci, którzy mogą potencjalnie ubiegać się o tę formę wsparcia. A przedsiębiorstwa mamy na myśli te, które działają na terenie gmin, których dotknęła restrukturyzacja.”

W ramach programu, rolnicy otrzymają zwrot poniesionych kosztów na budowę przydomowych tłoczni paliwowych, a przedsiębiorstwa - refundację nakładów na stworzenie lub modernizację instalacji do przerobu surowców rolnych na cele energetyczne.

Tomasz Pańczyszyn, Krajowa Izba Biopaliw – „Bardzo wiele zakładów nie ma dobrego zaopatrzenia w surowiec, nie ma własnych mocy i zdolności pozyskania tego surowca. Więc na pewno bardzo byłyby zainteresowane taką współpracą.” Krajowy Program Restrukturyzacji jeszcze we wrześniu trafił do Brukseli. Wszystko na to wskazuje, że w tym roku zostanie ostatecznie zaakceptowany. Agencja Rynku Rolnego zapowiada, że nabór wniosków rozpocznie się za kilka miesięcy. Dzięki temu pierwsze pieniądze do beneficjentów trafią we wrześniu przyszłego roku.


POWIĄZANE

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył 7. c...

Produkty posiadające Chronione Oznaczenie Geograficzne są synonimem wyjątkowej j...

Reprezentując Krajową Radę Izb Rolniczych z niepokojem patrzę na różnice w notow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę