informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Biopaliwowa ruletka

19 listopada 2007
Kończy się ustalanie treści umów kontraktacyjnych na dostawy rzepaku na cele energetyczne w 2008 roku. Rolnicy grożą, że jeżeli umowy nie będą ich satysfakcjonowały to sprzedadzą nasiona do niemieckich fabryk biopaliw. Przetwórcy przekonują, że nie będzie takiej potrzeby.

Ten sezon dla producentów rzepaku był dobry. Ceny na światowych giełdach oraz w kraju osiągnęły wyjątkowo wysoki poziom. To między innymi zasługa rozwijającej się produkcji biopaliw. Nasion rzepaku jest potrzebnych coraz więcej. Tymczasem ponieważ bardziej opłaca się teraz produkcja na przykład pszenicy, zasiewy rzepaku w przyszłym roku mogą ulec zmniejszeniu.

Mariusz Olejnik prezes KZPR: - Rzepak na cele energetyczne będzie potrzebny i do 2012 – 2014 będą stabilne ceny.

Firmy, które skupują rzepak i produkują z niego bio - dodatki paliwowe nie obawiają się wprawdzie, że surowca zabraknie, ale już teraz próbują zapewnić sobie trwałe i pewne dostawy.

Paweł Krajewski – firma produkująca biokomponenty – To jest najważniejsze, żeby żaden producent nie czuł, że zaproponowana przez nas formuła cenowa czy cena w skupie jest ceną ostateczną, że jest zawsze moment na określenie kompromisu cenowego.

Za naszą zachodnią granicą dobre oferty były i najprawdopodobniej w przyszłym roku będą jeszcze lepsze niż w Polsce. Producenci rzepaku zapowiadają, że właśnie tam tak skierują dostawy jeżeli nie otrzymają satysfakcjonujących ofert.


POWIĄZANE

W związku ze stanowiskiem Lubelskiej Izby Rolniczej dotyczącym podjęcia działań ...

W tym roku aura była sprzyjająca dla producentów buraków cukrowych. Prawie w cał...

Südzucker Polska S.A. został uhonorowany przez Komisję Certyfikacyjną NSZZ Solid...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę