BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Ceny mąki rosną.

6 lutego 2004

Za mąkę typu 500 trzeba zapłacić już 1,10-1,15 zł za kilogram, czyli o aż 10-15 gr. więcej niż dwa tygodnie temu. Wpływ na taką sytuację mają drogie zboża. Młynarze z Polski Centralnej twierdzą, że sprowadzana z różnych regionów kraju pszenica kosztuje obecnie 760-780 zł za tonę.

Gdy odbiera się towar bezpośrednio od rolnika, ziarno jest o 100 zł tańsze. Ale trzeba jeszcze doliczyć koszt transportu. Jest to średnio od 30 do 50 zł za tonę.

Młynarze uważają, że obecna próba wyrównania cen zbóż z unijnymi to nie powód do zadowolenia, a wręcz przeciwnie. Naszych portfeli z zachodnimi bowiem porównać się nie da. Ceny chleba w Czechach i na Słowacji są już średnio o 30% wyższe niż w Polsce. Jeśli zboże będzie jeszcze droższe, to wzrostu cen pieczywa do takiego poziomu można spodziewać się wkrótce u nas - mówią młynarze.

W ciągu 3 tygodni pszenica zdrożała na targowiskach o 5 do nawet 12 zł za kwintal w przypadku wschodniej części woj. mazowieckiego.

Tylko od grudnia ceny mąki w województwie mazowieckim zdrożały o 16%, a wciągu ostatniego półrocza prawie o połowę. Podobnie jest w innych częściach kraju.


POWIĄZANE

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

"Kukurydza jest jedną z roślin o najbardziej widocznej ekspresji postępu genetyc...

VERGE™ to wyjątkowy zespół przedsiębiorców, inwestorów, rolników, programistów i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę