CTR_80917

Ceny - Nasiona

14 września 2009
Przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
Pełną parą ruszyła Internetowa Giełda Nasion Kwalifikowanych. Warszawska Giełda Towarowa wspólnie z Polską Izbą Nasienną oficjalnie uruchomiła ją jeszcze w maju, ale pierwsze większe oferty sprzedaży zaczęły napływać w lipcu, a największy ruch widać dopiero teraz.

Klientami są producenci rolni, zainteresowani kupnem nasion po jak najkorzystniejszej cenie. Nie płacą żadnej prowizji. Ale transakcji można też dokonywać poza giełdą. Ofert jest sporo, ceny zróżnicowane w zależności od odmiany nasion i regionu Polski.

INTERNETOWA GIEŁDA
NASION KWALIFIKOWANYCH
Oferty sprzedaży zł/t    
żyto ozime    800-1730
pszenżyto ozime    900-1430
pszenica ozima    1000-1230
jęczmień ozimy    1040     

Za nasiona kwalifikowane żyta ozimego trzeba zapłacić od 800 do 1730 złotych za tonę, pszenżyto kosztuje maksymalnie 1430 złotych, rozbieżności w cenach pszenicy są znacznie mniejsze.

Jaki jest zysk z uruchomienia Internetowej Giełdy Nasion Kwalifikowanych? Koncentracja sprzedaży w jednym miejscu, możliwość porównania ofert, bezpieczeństwo obrotu nasionami oraz dokonywanych płatności, korzystanie z informacji na temat rynku nasiennego, a także przygotowywanie klientów do kontraktów terminowych.

Mówi się o nich wiele, ale wciąż nie można się ich doczekać. A według Andrzeja Bąka-maklera Warszawskiej Giełdy Towarowej, to właśnie takie kontrakty zabezpieczyłyby rolników przed gwałtownym spadkiem cen towarów rolnych, czego dotkliwe przykłady widoczne są co roku.


POWIĄZANE

Zespół suszarniczo – magazynowy o pojemności blisko 20 tys. ton, zrealizowany pr...

W sezonie 2016/2017 z Polski wywieziono 6,4 mln ton ziarna zbóż, łącznie z ziarn...

Na krajowym rynku zbóż oferta jest niewielka, a w sytuacji opóźnionych zbiorów k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę