CTR_80917

Ceny - Rzepak i soja

3 grudnia 2015
Kto potrzebuje szybkich pieniędzy na spłatę wrześniowych kredytów, sprzedaje rzepak, bo znalezienie kupców na zboża graniczy z cudem. To teraz dobre posunięcie, bo nadzieje na wzrost cen czarnych nasion przynajmniej na razie muszą odejść w zapomnienie – komentują maklerzy. Giełda MATIF w Paryżu wyznaczyła teraz trend spadkowy. Ostatnie kontrakty z terminem realizacji w listopadzie spadły do 363 euro za tonę.

Tymczasem jeszcze w ostatnich dniach sierpnia kontrakty zawierano po 400 euro. Taka zmiana szybko przeniesie się i na nasz rynek. Wczoraj Zakłady Tłuszczowe w Kruszwicy za mniejsze transporty rzepaku płaciły 1200 złotych za tonę.

Dla dużych kontraktów stawkę ustalono o 80 złotych wyżej. Ale nasiona nie mogą mieć wyższej wilgotności jak 7,5%. Za każdy procent wilgotności stosuje się 2% potrąceń. Znacznie korzystniej jest sprzedać nasiona na eksport. Tu dopuszczalna wilgotność to 9%. A ostatnie ceny jakie płacono w portach to 1260 – 1280 złotych za tonę.

Niewielka jest sprzedaż śruty rzepakowej. Dziś można ją kupić po 460 – 470 złotych za tonę. W kontraktach terminowych jest już droższa. Nie ma też dużego zainteresowania śrutą sojową.

OFERTY SPRZEDAŻY ŚRUTY      zł/t
śruta rzepakowa
dziś 460 – 470
XI’08 480
XII’08 – IV’09 490
śruta sojowa
Wczoraj 1120
Dziś    1100


POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę