Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Ceny - Śruta sojowa

1 czerwca 2007
Komu nie brakuje teraz śruty sojowej, powinien poczekać na korekty cen i wstrzymać się z zakupami przynajmniej tydzień. Majowe ceny będą już nieosiągalne, ale przez chwilę na początku czerwca może być trochę taniej – uważają maklerzy. I tylko wtedy, później czekają nas tylko podwyżki.

Tona sojowej śruty kosztuje średnio 860 złotych. Jest więc droższa nawet o 70 złotych niż miesiąc temu. Na tak szalone wzrosty składa się kilka przyczyn. Po pierwsze czas silnego złotego już minął i według analityków nasza waluta będzie się osłabiać, a to oznacza, że za sprowadzany towar zapłacimy więcej. Po drugie ogłoszony w maju raport o amerykańskich zapasach i zbiorach, pokazał, że są one mniejsze niż zakładano.

Producenci odczytali sygnał właściwie i ceny od razu wzrosły o 15 procent. Po trzecie w USA obsiano już 80 procent areału soi. Problem jednak w tym, że jest on najmniejszy od kilkunastu lat. A mniejsze zbiory to wyższe ceny. Jeśli dołożymy do tego gorące lato w Ameryce grożące suszą, cenowe rekordy mamy jak w banku.

Śruta

giełdy towarowe            zł/t
słonecznikowa
    pół roku temu        380 - 400
    teraz            450 - 480

rzepakowa     
    pół roku temu        530 - 550
    teraz            390 – 410

Śruta rzepakowa i słonecznikowa zamieniły się miejscami. Ceny tej pierwszej spadły z poziomu 550 złotych za tonę do 400, a słonecznikowej z niecałych 400 wzrosły do 480. Rzepakową można kupić, ale nie bez problemów. Susza na Ukrainie sprawia, że z dostawami słonecznikowej może nie być wesoło.


POWIĄZANE

Jednym z prelegentów webinarium „Polskie produkty rolno – spożywcze na rynkach z...

Bruksela, 30 marca 2021 r. – „W Europie jest coraz mniej lasów.” „Nasze lasy są ...

1. kwietnia br. Ubezpieczenia Pocztowe rozpoczęły sprzedaż ubezpieczeń upraw z d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę