Ceny - Śruta sojowa

1 czerwca 2007
Komu nie brakuje teraz śruty sojowej, powinien poczekać na korekty cen i wstrzymać się z zakupami przynajmniej tydzień. Majowe ceny będą już nieosiągalne, ale przez chwilę na początku czerwca może być trochę taniej – uważają maklerzy. I tylko wtedy, później czekają nas tylko podwyżki.

Tona sojowej śruty kosztuje średnio 860 złotych. Jest więc droższa nawet o 70 złotych niż miesiąc temu. Na tak szalone wzrosty składa się kilka przyczyn. Po pierwsze czas silnego złotego już minął i według analityków nasza waluta będzie się osłabiać, a to oznacza, że za sprowadzany towar zapłacimy więcej. Po drugie ogłoszony w maju raport o amerykańskich zapasach i zbiorach, pokazał, że są one mniejsze niż zakładano.

Producenci odczytali sygnał właściwie i ceny od razu wzrosły o 15 procent. Po trzecie w USA obsiano już 80 procent areału soi. Problem jednak w tym, że jest on najmniejszy od kilkunastu lat. A mniejsze zbiory to wyższe ceny. Jeśli dołożymy do tego gorące lato w Ameryce grożące suszą, cenowe rekordy mamy jak w banku.

Śruta

giełdy towarowe            zł/t
słonecznikowa
    pół roku temu        380 - 400
    teraz            450 - 480

rzepakowa     
    pół roku temu        530 - 550
    teraz            390 – 410

Śruta rzepakowa i słonecznikowa zamieniły się miejscami. Ceny tej pierwszej spadły z poziomu 550 złotych za tonę do 400, a słonecznikowej z niecałych 400 wzrosły do 480. Rzepakową można kupić, ale nie bez problemów. Susza na Ukrainie sprawia, że z dostawami słonecznikowej może nie być wesoło.


POWIĄZANE

Rolnicy niepewnie podchodzili do tegorocznych żniw. Wysokie temperatury i niedos...

Gdy zbliża się czas zbioru jabłek, warto pamiętać, że zabiegi wykonywane na końc...

Susza największa od 500 lat Prawie połowa terytorium Europy jest objęta stanem o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę