Advertisement

Ceny - Zboża

30 kwietnia 2008
Kto jeszcze nie przyzwyczaił się do nowych cenników - po długim, majowym weekendzie, bez wątpienia obudzi się w nowej rzeczywistości – przekonują maklerzy. Rynek zbóż dopadła korekta i to nie byle jaka. Ceny bardzo wyraźnie poszły w dół, ale wyraźnie nie wszyscy chcą to zaakceptować. Niektórzy nasi krajowi producenci nawet dzisiaj potrafią zażądać za tonę pszenicy konsumpcyjnej 940, a czasami i 950 złotych.

Tymczasem ziarno o podobnych parametrach sprowadzane z Niemiec jest dużo tańsze. Z dostawą w zależności od miejsca przeznaczenia można je kupić po 900 – 910 złotych. I na razie trudno oczekiwać, że cenniki pójdą w górę. Silna złotówka sprzyja importowi. Zgłaszane są oferty z Niemiec, Węgier a nawet Ukrainy, która oprócz kukurydzy zamierza sprzedawać również pszenicę.

Rośnie zainteresowanie zakupem nie tylko pszenicy. Coraz częściej poszukiwane jest żyto. Tona konsumpcyjnego ziarna w magazynie sprzedającego kosztuje 720 – 730 złotych – komentuje Zbigniew Solecki z giełdy Rol-Petrol w Łodzi. Klientów znajduje też owies.

Ceny rynkowe zbóż        zł/t
żyto konsumpcyjne
z dostawą        760 – 770
w magazynie    720 – 730       
owies paszowy
z dostawą        680 – 700  
w magazynie    640 – 660

Ceny maksymalne        zł/t
pszenica konsumpcyjna
kraj        940 – 950
import        900 – 910


POWIĄZANE

W dniu 15 października 2019 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się d...

Ekstremalny stres jakiego doznały międzyplony z powodu suszy miał wpływ na przed...

Nowe, szerokie portfolio zapewni producentom rolnym stabilność i dobre plony. Co...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę