Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Ceny - Zboża

3 grudnia 2015
Na giełdach towarowych ceny zbóż cały czas spadają. Ziarna jest bardzo dużo zarówno krajowego jak i z importu. Coraz więcej naszych producentów wystawia teraz swój towar, ale to trochę za późno, bo wiele firm przetwórczych nie mogąc znaleźć odpowiednich ofert u nas, podpisała kontrakty na tańszy towar z zagranicy. I na razie będą robić najwyżej zakupy uzupełniające, a to niezbyt dobra wiadomość dla rolników.

Zdaniem Renaty Barczyk z biura maklerskiego Start w Szczecinie, ci którzy jeszcze opierają się ze sprzedażą ziarna, nie mają już co liczyć na wyższe ceny. Powodów jest kilka. Po żniwach ziarno jest zawsze tańsze, a te zapowiadają się dobrze i mogą zacząć się trochę wcześniej.

Po drugie do końca czerwca bez ceł sprowadzane jest zboże paszowe z Ukrainy, dużo też napływa ziarna z Węgier, Czech i Niemiec, a w tym tygodniu dodatkowo dotrą do portu duże statki z kukurydzą paszową, i to zarówno europejską jak i amerykańską. Pszenica konsumpcyjna z Niemiec mocno konkuruje z polską. Po największych obniżkach u nas za to ziarno trzeba zapłacić od 850 do 880 złotych za tonę, niemieckie z dowozem jest o 20-30 złotych tańsze. I choć nasi producenci zachwalają jakość, to zdaniem maklerów -importowanemu zbożu też nie można nic zarzucić.

ZBOŻE - ceny transakcyjne  zł/t    
Pszenica
Importowana   - 830-855
Krajowa       - 850-880

Żyto
Importowane   - brak
krajowe       – 700-730


POWIĄZANE

Efektywne zarządzanie ścierniskiem wpływa zarówno na wysokość plonów, jak i kosz...

Dłuższa i cieplejsza jesień to większe ryzyko porażenia rzepaku ozimego przez ch...

• 21 września br. AGRO Ubezpieczenia ruszyły z jesiennym sezonem sprzedaży upraw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę