a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Ceny - Zboża

15 października 2008
Kryzysu na zbożowym rynku ciąg dalszy. Ceny, mimo, że już bardzo niskie wciąż spadają, a o porozumienie pomiędzy sprzedającymi a kupującymi coraz trudniej. Na sprzedaż poprzez pośredników decyduje się więc, coraz mniej rolników, a do transakcji dochodzi głównie wtedy, gdy zboże można dostarczyć blisko i bezpośrednio do zakładu. Ale i z tym zaczynają być problemy, bo firmy przetwórcze są wypełnione surowcem po brzegi i nawet stałym dostawcom proponują niezbyt zachęcające ceny.

Tylko w ciągu tygodnia młyny obniżyły stawkę płaconą za tonę pszenicy z dowozem nawet o 40 złotych. Ale są miejsca, gdzie rolnicy nie dostają nawet 470 złotych. Wszystko dlatego, ze młyny mają bardzo duże zapasy i jak mówią, nie tylko nie potrzebują ich uzupełniać, ale nawet nie mają miejsca, żeby więcej zboża przechowywać.

Zboża - młyny i firmy skupowe

oferty kupna z dowozem     zł/t
pszenica
    teraz        470 - 480
    tydzień temu    490 - 510

kukurydza
    teraz        380 - 400
    tydzień temu    420 - 430

Narzekają też firmy skupowe, które kupiły towar dwa, trzy tygodnie temu, a nie udało im się znaleźć na niego nabywców. Teraz zostały z droższym surowcem i próbują szybko go odsprzedać, zanim stracą więcej niż dotychczas. Do tej pory w zawieranych umowach standardowo wpisywano, że odstawianego surowca może być więcej lub mniej 20 ton. Obie strony podpisywały umowę i kupujący płacił za dodatkowe tony bez większych problemów. Ale te czasy już się skończyły.

Dzisiaj młyny czy producenci pasz, liczą każdą tonę i każdą złotówkę bardzo skrupulatnie i nie kupują nawet jednej tony więcej ponad ustaloną ilość. A każdy nadmiar zboża wraca do producenta. Rolnicy próbują radzić sobie handlem bezpośrednim i wywożą zboże na targowiska. Ceny jakie proponują, zdecydowanie mijają się z oczekiwaniami potencjalnych nabywców. Ale sprzedawane tam ilości są bardzo niewielkie.

Zboża – targowiska
oferty sprzedaży        zł/t
pszenica            490 - 710
żyto                350 - 650
jęczmień            420 - 700
owies                400 - 630
pszenżyto            420 - 720
mieszanki zbożowe             490 - 600


POWIĄZANE

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oficjalnie przystąpił do Polskiej Ko...

Różnice w wynagrodzeniach, nieodpłatna praca opiekuńcza, problemyz awansami i ra...

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbio...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę