Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Co po mrozie?

11 czerwca 2007
Są pierwsze oficjalne dane o stratach spowodowanych wiosenną falą mrozów. Z danych Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach wynika, że w tym roku zabraknie czereśni, brzoskwiń, moreli i jabłek. Znacznie więcej będzie natomiast truskawek. Wbrew wcześniejszym opiniom ich plantacje aż tak bardzo nie ucierpiały.

Wiadomo, że największe straty ponieśli właściciele drzewek owocowych. Tegoroczne zbiory czereśni, brzoskwiń i moreli będą na poziomie zerowym. 90-cio procentowe straty odnotowali właściciele śliw. Natomiast o 1/3 będzie mniej gruszek. Całkiem dobrze zapowiadają się zbiory wiśni i porzeczek. W tym wypadku straty sięgają zaledwie 30%. Podobnie truskawek, ale i to nie pokryje zapotrzebowania przemysłu.

Bożena Nosecka IERiGŻ: - Skutki rynkowe będą oczywiste, bo nie da się tego niedoboru zniwelować, w skutek podwójnego uderzenia fali mrozu.

W najgorszej sytuacji są sadownicy. Straty w zbiorach jabłek sięgną 70%. Najmocniej ucierpiały najpopularniejsze odmiany: idared, ligol i jonagold. Podobnie kiepskie będą tegoroczne odmiany jabłek przemysłowych. Najbardziej optymistyczna prognoza wskazuje na straty co najmniej 55%.

Bożena Nosecka IERiGŻ: - Moce przetwórcze zaangażowane w Polsce w produkcji koncentratu jabłkowego są ogromne. W dodatku do końca nie wykorzystane. Przy tej ilości surowca będzie im bardzo ciężko.

Dobrze zapowiadają się natomiast zbiory malin, agrestu i aronii. W ubiegłym roku zebrano łącznie prawie 100 tysięcy ton. Mimo to, wciąż trudno przewidzieć tegoroczne ceny. Zdaniem ekspertów, ich wzrost nie powinien być proporcjonalny do poniesionych strat.

POWIĄZANE

Stosowanie uproszczeń, skracanie płodozmianów, a przede wszystkim uprawa w monok...

Rok 2023 jest kolejnym sezonem z cyklicznie występującymi ekstremami pogodowymi ...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę