aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Co zżera klony?

22 lipca 2003

Liście olsztyńskich klonów pokryte są białymi plamami. Drzewa zaatakował grzyb – mączniak prawdziwy. Gdy chore liście opadną - zarażą kolejne klony.

Klony zaatakowane przez pasożyta widzieliśmy pod redakcją przy ul. Głowackiego, a także dalej, za Olsztyńskim Teatrze Lalek.
 
Mączniak prawdziwy to zbiorowa nazwa wielu gatunków grzybów atakujących różne rośliny. Ma dwa stadia rozwoju – tłumaczy prof. Barbara Majchrzak z UWM. – Pierwsze, tzw. konidialne, to biały nalot na liściach. W drugim stadium wśród nalotu rozwijają się czarne owocniki grzyba.
 
Obecnie na liściach klonów rosnących w Olsztynie można zaobserwować obie fazy. Liście bardziej uszkodzone przez pasożyta stały się już brunatne, mają suche brzegi. Często widać już czarne kropeczki, czyli owocniki. Takie liście wkrótce opadną – mówi prof. Majchrzak. – Razem z nimi problem mączniaka niestety nie zniknie, gdyż zawarte w kulkach nasiona rozsieją się. A ponieważ są bardzo lekkie, wiatr rozniesie je na kolejne, i kolejne drzewa. 
 
Prof. Majchrzak ostrzega, że mączniak rozprzestrzenia się bardzo szybko. W tym roku sprzyja mu pogoda – rozwojowi grzyba sprzyjają wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza.
 
Jak zapewnia prof. Majchrzak, jedynym ratunkiem dla olsztyńskich klonów jest opryskanie ich odpowiednimi środkami - roztworami siarki. Siarka niszczy ten rodzaj grzyba, a jednocześnie jest bezpieczna dla ludzi – tłumaczy. – Poza tym należy grabić i palić chore liście, które już z drzew opadły – dodaje.
 
Ratowanie chorych drzew i zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby leży w gestii Miejskiego Zarządu Dróg Mostów i Zieleni. Niestety, na razie zarząd nie widzi problemu. Corocznie stwierdza się występowanie różnego typu chorób i szkodników na drzewach – stwierdził w lakonicznym oświadczeniu, jakie wysłał nam wczoraj, Jarosław Bera, zastępca dyrektora ZDMiZ. I jeszcze "w obrębie aglomeracji miejskich użycie insektycydów (środków owadobójczych! - red.) jest niedozwolone".
 
 Mączniaki 
 
Mączniaki atakują nie tylko klony (Uncinula tulasnei), ale i dęby, leszczyny, buki, graby, wierzby, drzewa owocowe (jabłonie), winorośl oraz krzewy ozdobne (róże), zboża i niektóre warzywa (dyniowate). Każda z roślin atakowana jest przez sobie tylko właściwy gatunek grzyba. 
 
Jak mówi Tadeusz Pampuch z wydziału ochrony lasów w olsztyńskiej Dyrekcji Lasów Państwowych mączniak dość często pojawia się w naszych lasach. Ponieważ jednak "nie zagraża trwałości lasu" nie jest zwalczany. Staramy się za to eliminować mącznika w szkółkach leśnych, by ich nie osłabiać – mówi Pampuch. – Stosujemy do tego celu środki zawierające siarkę.


POWIĄZANE

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...

Do 10 lipca 2024 r. można ubiegać się o dopłaty z tytułu zużytego materiału siew...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę