informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Cukier: koniec kampanii

20 lutego 2006

Kampania cukrownicza zakończona. Mimo tego, że buraków było mniej, wyprodukowaliśmy więcej cukru niż zwykle. Nie dla wszystkich rolników była to dobra informacja, ale na pocieszenie pozostaje ważna deklaracja działających w Polsce koncernów cukrowych. Ogłosiły one właśnie, że nie zamierzają pozbywać się swoich limitów produkcyjnych.

W sezonie 2005/2006 produkcja cukru przekroczyła 2 miliony ton i była o 60 tysięcy ton większa niż rok temu.
 
Końcówka kampanii cukrowniczej była dla rolników trudna. Ostra zima bardzo utrudniła dostawy ostatnich partii buraków.

Rolników i cukrowników zaskoczyła wysoka zawartość cukru w burakach. W wielu rejonach polaryzacja osiągnęła 24%. Ale cukrownie płacą nie za ilość buraków, ale za zawartość cukru. Plantatorzy twierdzą jednak, że ci, którzy osiągali najlepszą wydajność stracili kilka procent zapłaty. Otrzymają bowiem tylko tyle co za 19% polaryzację.

W sezonie 2005/2006 produkcja cukru przekroczyła 2 miliony ton i była o 60 tysięcy ton większa niż rok temu. Szanse na skuteczne zdjęcie jego nadwyżki są małe. Reforma unijnego rynku cukru ograniczyła bowiem takie możliwości. W przyszłym sezonie w całej Unii Europejskiej będzie można interwencyjnie skupić tylko 600 tysięcy ton cukru.

A tylko w mijającym sezonie skup sięgnął miliona ton. Są jednak i dobre informacje. Po uchwalonej 2 miesiące temu reformie obawiano się, że zachodnie koncerny cukrowe skorzystają z możliwości sprzedaży limitów produkcyjnych. Już wiemy, że w Polsce z tej propozycji nikt nie skorzysta.

Za każdą zlikwidowaną tonę produkcji cukru jej właściciel może otrzymać z tzw. funduszu restrukturyzacyjnego 730 euro.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich,...

W terminie od dnia 15.01.2019 r. do dnia 25.06.2019 r. Agencja prowadzi nabór wn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę