aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Cukier pod presją

8 czerwca 2007
Koncerny cukrowe ugięły się pod naciskiem Brukseli i poważnie zastanawiają się nad ograniczeniem produkcji. Wywalczony podczas negocjacji z Komisją Europejską narodowy limit produkcji cukru będzie zmniejszona nawet o kilkanaście procent.

To zachęty na pograniczu szantażu – mówią o ostatnich propozycjach Komisji Europejskiej przedstawiciele działających w Polsce koncernów cukrowych. Bruksela zastanawia się nad drugim już w tym sezonie ograniczeniem produkcji w całej Unii o 13,5%. Ale to tylko tzw. wycofanie, czyli ograniczenie produkcji na jeden sezon. Tymczasem gotowe są już nowe bardziej atrakcyjne zasady trwałej rezygnacji z kwot produkcyjnych. Wtedy koncerny nie będą miały wyjścia.

- Te ostatnie propozycje KE, jeśli zostaną zatwierdzone na jesienie mogą doprowadzić do takej sytuacji, że producenci w Polsce oddadzą kwotę do Funduszu – mówi Krzysztof Kowa – prezes KSC.

Fundusz Restrukturyzacyjny wypłaca pieniądze tym koncernom, które dobrowolnie zrzekną się limitu. Bruksela chce w podobne prawo wyposażyć rolników. Koncerny mogą zablokować inicjatywę plantatorów, ale tylko oddając Brukseli taką samą kwotę, którą chcieli sprzedać rolnicy. Inaczej mogą stracić wpływ, w których cukrowniach limity będą ograniczane. Firmy zostały w ten sposób postawione pod ścianą. Ale tego można było się spodziewać – mówią eksperci.

- Od samego początku wprowadzania reformy rynku cukru w Europie było jasne, że KE zrobi wszystko, żeby zmniejszyć produkcję cukru w Polsce o około 6 milionów ton. – uważa prof. Sławomir Podlaski – SGGW.

Co na to rząd? Resort rolnictwa niewiele może w tej sprawie zrobić.

Andrzej Lepper wicepremier i minister rolnictwa – My robimy wszystko, aby cukrownie mogły przejść na produkcję biopaliw.

Problem w tym, że Andrzej Lepper o „płynnym przejściu” na produkcję biopaliw mówi od roku, ale nic z tego nie wynika. Żadna cukrownia Krajowej Spółki Cukrowej nie produkuje jeszcze biopaliw.


POWIĄZANE

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę