Cukier w Europie

14 lipca 2004

Bruksela zamierza obniżyć gwarantowane ceny cukru o 40%, a limity jego produkcji o 16%. Obniżyłoby to również wysokie ceny cukru w Polsce.

- Gdybyśmy mieli ceny minimalne na takim poziomie jak dzisiaj, to Polacy zapłacą kilka miliardów więcej za cukier niż płacą obecnie - mówi Wojciech Olejniczak. Jednak, jak mówi minister, ta obniżka cen musi być zrekompensowana polskim rolnikom. Zdaniem związku plantatorów i tak uderzy to w plantatorów.

- Unia uspokaja, że spowodowane w ten sposób straty będą rekompensowane rolnikom przez dopłaty bezpośrednie. Tyle tylko, że Bruksela chce wprowadzić je stopniowo, tak, że pełne dopłaty dostalibyśmy dopiero w 2013 roku. Teraz przysługuje nam tylko 25% tego co dostają zachodni farmerzy. - mówi Kazimierz Kobza z Polskiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Dlatego Ministerstwo Rolnictwa domaga się od Komisji Europejskiej przyznania polskim plantatorom buraków cukrowych dopłat bezpośrednich, w takiej samej wysokości jak w krajach starej Unii Europejskiej. - A to wiązałoby się z zaniechaniem upraw na około 300 tys. ha i stratą pracy dla 80 tys. plantatorów - dodaje Kazimierz Kobza.

- Domagamy się, żebyśmy byli objęci taką samą rekompensatą jak rolnicy niemieccy i francuscy i jest generalnie taka szansa, że to uzyskamy - zapowiada Wojciech Olejniczak. W przeciwnym wypadku Polski rząd zapowiada, że nie poprze reformy unijnego rynku cukru.


POWIĄZANE

Plantatorzy zbóż tradycyjnie wykonują oprysk przedżniwny na plantacjach. Zalety ...

Kilkudziesięciu uczniów z 10 szkół rolniczych podległych Ministerstwu Rolnictwa ...

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że w dniu 25 czerwca br. w myśl przepisu § 1 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę