aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czas na pomidory

17 sierpnia 2004

Przed największą w Lubuskiem i Wielkopolsce przetwórnią owoców i warzyw w Międzychodzie nie ma kolejek. Pierwsze dni skupu pomidorów przebiegają spokojnie.

Jan Moczyński rolnik z Wielkopolski od lat uprawia pomidory. Do przetwórni przyjechał wcześnie rano. Chce wykorzystać ładną pogodę i zebrać jak najwięcej warzyw. Pogoda nie sprzyjała rolnikom szczególnie w maju. Grad i przymrozki w Lubuskiem i Wielkopolsce zniszczyły uprawy. - W związku z tym od 30 do 40% spodziewamy się mniej pomidora, jest to mniej więcej od 3 do 4,5 tys. ton surowca" powiedziała Kazimiera Przylepa z przetwórni w Międzychodzie. "W porównaniu z zeszłym rokiem, powinniśmy rozpocząć już przerób pomidorów 2 tygodnie temu, i tak jak na dzisiaj to nie wygląda to zbyt rewelacyjnie, jak na tą porę roku powinno wyglądać, ale nie możemy narzekać - dodała Justyna Sawala z tego samego zakładu.

Rolnicy nie mogą narzekać na cenę pomidorów. Plantatorzy zrzeszeni w grupach producenckich dostają prawie 100 zł więcej z unijnych dopłat. Tak więc za tonę pomidorów najwyższej jakości mają nawet 360 zł. Na cenę pomidorów narzekają jednak klienci, którzy muszą płacić za nie dwa razy więcej niż rok temu.


POWIĄZANE

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę