aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy rząd chce zniszczyć Lasy Państwowe?

11 lipca 2003

Grzegorz Kołodko, były minister finansów, w ramach naprawy finansów publicznych, zaprojektował włączenie Lasów Państwowych do budżetówki oraz obłożenie ich trzykrotnie wyższymi podatkami.

W czasie przełomu ustrojowego na przełomie lat 80. i 90. leśnicy, bez protestów i bez rządowych programów pomocowych doprowadzili do stworzenia 80.000 nowych miejsc pracy w usługach leśnych dla zwalnianych z Lasów Państwowych pracowników. Pokonali też, za cenę rezygnacji z przywilejów płacowych, kryzys finansowy spowodowany spadkiem popytu na drewno. 2001 rok Lasy Państwowe zakończyły ze stratą 87 mln zł. W następnym wypracowały już 13 mln zysku. 
 
Wtedy to Kołodko zaproponował, aby Lasy Państwowe firmę samofinansującą się włączyć do sfery budżetowej. 
 
Jestem przekonany, że gdyby tak się stało, to nie przystawałyby do siebie ustawa o lasach i ustawa o finansach publicznych – twierdzi Czesław Śleziak, minister środowiska. W wyniku rozmów, nowe kierownictwo resortu finansów wycofało się z tego pomysłu. Prowadzenie wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, zostało docenione na wiedeńskiej konferencji na temat przyszłości lasów. Nasz model uznawany jest w całej Europie. Można to osiągnąć tylko przy państwowej własności lasów. W Polsce nie spotyka się, tak jak w innych krajach, tabliczek wstęp do lasu wzbroniony. Na przykład w Niemczech podatnicy dopłacają spore kwoty do lasów prywatnych, nie mogąc z nich korzystać. 
 
Jednym z najważniejszych pytań na wiedeńskiej konferencji było, kto ma płacić za gospodarkę leśną godzącą względy ekonomiczne z ochroną przyrody. Odpowiedź na nie może zostanie dana na kolejnej konferencji ministerialnej, która odbędzie się w Polsce.
 
Pozostał jeszcze pomysł, by obłożyć Lasy Państwowe podatkami o 330 procent wyższymi niż obecnie. 
 
Do tej pory płacimy samorządom podatek od drzewostanów starszych niż 80 lat wyjaśnia Janusz Dawidziuk, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Wynosi on 90 mln zł. Nowe obciążenia wyniosłyby dodatkowe 223 mln. Postawiłoby to Lasy Państwowe pod ścianą możliwości. Proponowana ustawa ma wejść w życie w 2005 roku. Dyskusja nad nią została odłożona do września. Mam nadzieję, że do tego czasu zmieni się klimat rozmów, na taki, który uchroni Lasy Państwowe przed tak destrukcyjnymi rozwiązaniami. 


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę