BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Dezyderatem - w premiera?

14 września 2009
W atmosferze skandalu zakończyło się piątkowe - 11 września br. - posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa po tym, jak po krótkiej ale gorączkowej dyskusji posłowie koalicji nie doszli do porozumienia z posłami opozycji w sprawie treści zaproponowanego przez posła Roberta Telusa (PiS) dezyderatu do premiera Donalda Tuska.

Poszło o ocenę sytuacji na rynku zbóż a ściślej prawa do importowania taniego zboża, np. z Ukrainy. Zdaniem przewodniczącego komisji - Leszka Korzeniowskiego taki import, w ramach wolnej gry rynkowej, jest dozwolony. Zdaniem posłów opozycji - nie. Spór zakończył się zarządzeniem głosowania. Stosunkiem 8 do 7 głosów wniosek o przyjęcie dezyderatu przeszedł. Nieoceniona okazała się postawa posła Wojciecha Zarzyckiego (PSL Piast), który wniosek poparł.

Oto treść dezyderatu w sprawie drastycznie niskich cen skupu zbóż:

"Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi po wysłuchaniu informacji przygotowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o sytuacji na rynku zbóż stwierdza: rolnicy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej, o wiele gorszej niż w poprzednich latach. Ceny zbóż są nader niskie. Na przykład na Zamojszczyźnie zakłady zbożowe za pszenicę z glutenem 3028 płaca 475 zł za tonę. By uzyskać wyższą cenę trzeba mieć ziarno, które ma odpowiednią wilgotność, gęstość i nie być zanieczyszczone. Dana sytuacja zaczęła się w poprzednim roku, kiedy to do Polski sprowadzono do polski duże ilości taniego zboża z Ukrainy.

W takiej sytuacji jest większość polskich rolników. Proponuje się im przetrzymanie zboża, a następnie jego sprzedaż w terminie późniejszym, ale co mogą zrobić rolnicy, u których nie stoi żaden bin czy inny zbiornik wieżowy? Co maja począć ci, którym gotówka jest niezbędna i nie chcą ryzykować przechowywania ziarna i nasion nawet jeśli owe biny czy magazyny posiadają? Czy ktoś może im zagwarantować, ze cena zboża wzrośnie za 5 miesięcy? Czy pszenica będzie kosztowała przynajmniej więcej niż 600 zł za tonę? Nie do zaakceptowania jest także fakt wyzyskiwania rolników, których naciąga się na szybka sprzedaż zboża, wmawiając im, że ich zboże nadaje się tylko na cele paszowe. Takie głosy rozgoryczenia płyną ze strony rolników.

Mając na uwadze wyżej wymieniona sytuacje oraz niepokój, ze ceny zbóż sa dalekie od opłacalnych Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi postuluje, aby rada Ministrów:

. przyjęła działania mające na celu doprowadzenie do stabilizacji na rynku zboża,

. przeciwdziała praktykom monopolistycznym i zmowie cenowej podmiotów skupowych,

. podjęła natychmiastowe, skuteczne działania w celu zabezpieczenia polskiego rynku zbożowego przed napływem taniego ziarna z innych krajów oraz działań poprawiających konkurencyjność polskiego zboża na rynkach zewnętrznych,

. uruchomiła skup interwencyjny zbóż."

POWIĄZANE

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

"Kukurydza jest jedną z roślin o najbardziej widocznej ekspresji postępu genetyc...

VERGE™ to wyjątkowy zespół przedsiębiorców, inwestorów, rolników, programistów i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę