aaa_TSW_2023
CTR_2023

Do mieszanek też dopłacą

22 czerwca 2007
10 dni na dostarczenie dokumentów - tyle czasu mają rolnicy na złożenie wniosków o dopłatę do materiału siewnego. Niemal w ostatniej chwili do listy zbóż objętych wsparciem dołączyły mieszanki.

O dotacje do materiału siewnego mogą ubiegać się rolnicy, którzy obsiali ziarnem kwalifikowanym co najmniej 1 hektar gruntów. Problem w tym, że na liście zbóż objętych dopłatami znalazły się między innymi owies, jęczmień, pszenżyto, pszenica oraz żyto, ale każde z osobna. A wielu rolników wysiewa mieszanki zbóż. W tej sytuacji trzeba było zmienić rozporządzenie.

Waldemar Sochaczewski wiceprezes ARR: - Na wnioski rolników i wielu organizacji minister szybko dokonał zmiany stosownego rozporządzenia, w której dopuszczona jest wysiew mieszanek i taką zmianę od 19 czerwca mamy.

Agencja Rynku Rolnego przyjmowała od rolników dokumenty, nawet jeśli faktura za materiał siewny wystawiona była na mieszankę zbóż. Takie wnioski nie mogły być jednak do tej pory rozpatrywane. Zdaniem rolników mieszanki zbóż to nie jedyny materiał siewny o którym zapomniano. Na liście nie znalazła się także kukurydza.

- Ponieważ program był już w trakcie roku wdrażany, te możliwości budżetowe, które mieliśmy wystarczyły na obsiew podstawowych gatunków, ale nie wykluczone, że będziemy także rozpatrywać możliwości dopłat do kukurydzy. – mówi Sochaczewski.

Zdaniem rolników dopłaty do ziarna kwalifikowanego powinny być wprowadzone już od dawna. I choć stawka nie jest wysoka bo tylko 50 złotych do hektara zbóż to zawsze jakaś pomoc. Jest tylko jeden problem:

- Wypełnienie wniosku nie sprawia tyle kłopotu, co ta odległość do Warszawy, bo to jest po prostu niemożliwe. Powinno to być przy powiecie gdzieś, już nie mówiąc, że przy gminie każdej. – mówi Tadeusz Tabota Czuchlewy

Przypominamy, że wnioski należy składać w regionalnych oddziałach Agencji Rynku Rolnego. Można to zrobić osobiście lub wysłać pocztą. Do tej pory o dopłaty do materiału siewnego wystąpiło ponad 5 i pół tysiąca rolników.


POWIĄZANE

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tem...

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania d...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę