Do Polski płynie śruta sojowa z Argentyny

15 czerwca 2005

W pierwszych dniach czerwca argentyńska firma Aceirtera General Deheza (znana jako AGD lub Deheza), światowy potentat w przerobie ziarna soi, zawarł umowę z polskim partnerem na dostawy dużych partii śruty sojowej i ziarna soi.

Wyłącznym dystrybutorem produktów AGD w Polsce będzie NAGROL - firma handlowa specjalizująca się w obrocie zbożem i komponentami paszowymi. Dla polskiego rynku pasz dostawy z AGD mogą mieć znaczenie porównywalne do wejścia Coca-Coli na lokalny rynek napojów. Śruta sojowa to podstawowy komponent receptur paszowych. Polska zużywa jej rocznie około 1,5 mln ton.

- Wybraliśmy Nagrol ze względu na blisko 15 procentowy udział tej firmy w polskim handlu śrutą sojową oraz dlatego, że posiada swoje filie w Europie, co gwarantuje nam skuteczną sprzedaż dużej ilości surowca nie tylko w Polsce, ale także na terenie UE i dalej na Wschodzie - mówi przedstawiciel AGD.

Soja w Polsce nie rośnie. Do 2000 roku potrzeby importowe Polski kształtowały się na poziomie 900 tys. ton. Po zakazie importu mączek, popyt na śrutę z ziarna soi wzrósł do 1,3 miliona ton. Producenci pasz i hodowcy zmienili skład receptur, a najlepszym zastępnikiem mączek okazała się śruta sojowa.

Pierwsze partie śruty sojowej z Argentyny pojawią się w Polsce w pierwszej połowie lipca. Nagrol znalazł już pierwszych kontrahentów na argentyńską śrutę - nie tylko w Polsce. Ponad 25 tysięcy ton ziarna soi zamówiła m.in. olejarnia z Kazachstanu. Realizacja kontraktu będzie długofalowa, a nad zabezpieczeniem finansowym rozliczenia transakcji czuwają dwa zagraniczne banki.

Śrutowy mercedes

Argentyńska firma AGD jest światowym potentatem w przerobie ziarna soi. Zajmuje także jedno z czołowych miejsc w sprzedaży oleju sojowego oraz dystrybucji orzeszków ziemnych (kontroluje ok. 25 proc. rynku światowego). AGD kruszy 15 tysięcy ton ziarna soi każdego dnia. Oznacza to, że codziennie odprawia na eksport statek załadowany 25 tysiącami ton śruty sojowej. Firma ma własny port na rzece Paranie.

Jakość śruty sojowej hipro wytwarzanej przez AGD ma w branży paszowej markę mercedesa. Śruta ta posiada doskonałe parametry żywieniowe – zawiera, co najmniej 47 proc. białka, a jej parametry jakościowe są stabilne, co z żywieniowego punktu widzenia jest niezmiernie ważne dla producentów pasz.

Śruta sojowa to podstawowy element oferty Nagrolu. Spółka sprowadza do Polski produkty z przerobu ziarna soi w pełnym asortymencie: w postaci śruty, oleju oraz samego ziarna, w tym również z ziarna soi niemodyfikowanej genetycznie. W 2004 Nagrol sprzedał prawie 150 tys. ton śruty sojowej w kraju i za granicą. Dzięki kontraktowi z AGD ta liczba może powiększyć się do 175-200 tys. ton w 2005 roku. Klient firmy może odebrać surowiec z dowolnego portu w Polsce.

- Podpisując kontrakt z AGD zdyskontowaliśmy doświadczenie Nagrolu w handlu śrutą sojową w skali globalnej – odpowiada Piotr Grela, dyrektor działu pasz. – Od ponad 10 lat sprowadzamy śrutę sojową do Polski. Handlujemy nią w Rotterdamie, handlujemy na największej giełdzie w Chicago, gdzie transakcje towarowe zabezpieczamy transakcjami futures. Umowa z AGD to po części także zasługa wejścia Polski do UE. Wykorzystaliśmy fakt, że AGD poszukiwała w Europie Wschodniej partnera, który może handlować w skali całego kontynentu.


POWIĄZANE

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się w połowie sierpnia do wi...

Jak informuje KRIR, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało odpowiedź na ...

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała apel do V-ce Premiera i Ministra Rolnict...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę