aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dobry rok na truskawki

14 czerwca 2004

Zbiory truskawek powinny wynieść około 180 tys. ton, czyli o prawie 50 tys. więcej niż w ubiegłym roku, ale znacznie mniej niż w rekordowym 2001.

Jan Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa ocenia,że cena skupu powinna wynieść od 2 maksymalnie do 2,5 zł za kilogram. Rok temu było to dwukrotnie więcej.

Jeśli wstępne prognozy się sprawdzą będziemy mogli wyeksportować towar po 800-900 euro za tonę, byłaby to bardzo korzystna cena dla odbiorców zagranicznych. W ubiegłym roku nasze truskawki kosztowały nawet 1700 euro. Konkurowały z nami owoce z Maroka i Chin. Te ostatnie sprzedawane są nawet po 700 euro za tonę, ale unijni kontrahenci wiedzą, że smak polskich truskawek jest nie do pobicia.

Według wstępnych prognoz zbiory czarnych porzeczek mogą być nawet o 1/5 niższe niż w ubiegłym roku. Jeśli tak się stanie być może ceny będą o 20-30 gr. za kilogram wyższe od przewidywanych.

Ekspertów zaskoczyły duże obniżki hurtowych cen polskich pomidorów spod osłon. Teraz kilogram kosztuje o ponad 1/3 mniej niż w połowie maja.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę