AGRO-PARK TARGI LUBLIN
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Dopłaty do buraków

27 czerwca 2006

Cztery dni a potem za każdy dzień zwłoki o 1 % płatności mniej. Przypominamy producentom buraków cukrowych że do 30 czerwca mogą składać wnioski o przyznanie dodatkowych płatności.

Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji wpłynęło blisko 38 tysięcy wniosków. Jest to ponad połowa spodziewanych dokumentów. O dotacje może ubiegać się producent, który złożył wniosek o dopłaty bezpośrednie.

W tym roku do rozdysponowania pomiędzy producentów buraków cukrowych jest prawie 100 milionów euro. Nie znana jest jeszcze stawka dopłat, bo zależy ona między innymi od liczby złożonych wniosków oraz kursu euro.

Agencja Restrukturyzacji apeluje aby rolnicy złożyli wnioski bo te dotacje w przyszłości będą wliczane do tak zwanych płatności historycznych. Płatności z tytułu cukru będą wypłacane raz w roku razem z dopłatami bezpośrednimi.

Na Opolszczyźnie prawie 2 tysiące plantatorów złożyło wnioski o unijne dopłaty do produkcji buraków cukrowych.

Dopłata ma z roku na rok rosnąć, podczas gdy ceny buraków będą stopniowo spadać do poziomu 23 Euro za tonę w 2012 roku. Na terenie Śląskiej Spółki Cukrowej, której właścicielem jest firma Sud Zucker składanie wniosków – zdaniem plantatorów - jest proste. Rolnikom nie podoba się jednak to, że dopłata przypisana jest do numeru PESEL i nie przechodzi na dzieci lub plantatorów, którzy odkupują kwotę cukrową. Dlatego ci, co jeszcze nie przeszli na wcześniejszą emeryturę mają teraz problem. Tym, którzy odziedziczą gospodarstwa bez dopłat do buraków, nie będzie opłacało się ich uprawiać.


POWIĄZANE

Różnice w wynagrodzeniach, nieodpłatna praca opiekuńcza, problemyz awansami i ra...

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbio...

Wysokość plonowania kukurydzy uzależniona jest od wielu czynników. Do najważniej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę