Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Dopłaty do siewu

13 lutego 2007

Co z dopłatami do materiału siewnego ? Pytają rolnicy zainteresowani tą formą wsparcia. Resort rolnictwa zapewnia, że będzie można uzyskać zwrot części poniesionych kosztów za zboże, kupione do siewu zarówno w tym jak i w ubiegłym roku.

O dopłatach do materiału siewnego było głośno w czasie ubiegłorocznej suszy. Miała to być jedna z form pomocy dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku klęski. Potem sprawa ucichła. Wielu rolników już kupiło materiał kwalifikowany gdy wysiewało zboża ozime, teraz zastanawiają się, czy warto płacić więcej za zboże jare.

Dariusz Wójcik rolnik ze wsi Jeziorno: skorzystam ewentualnie aczkolwiek przypominam sobie że było wcześniej na ten temat w czasie suszy, ale nie wiem nie doszło do skutku to.

Zdaniem izb rolniczych dopłata do materiału siewnego to bardzo ważna forma wsparcia. Ziarno kwalifikowane zapewnia nie tylko wyższe zbiory, ale także lepszą jakość zebranego później zboża. Problem w tym, że materiał kwalifikowany kupiony w centrali nasiennej jest kilka razy droższy od zwykłego.

Trochę to wolno wszystko idzie ale przed nami wiosna i oby jak najszybciej te dopłaty weszły bo wiemy w Polsce jest słaba wymiana materiału siewnego, sadzeniaków innych i tutaj musimy coś zrobić żeby uczynić postęp w tej stronie – twierdzi Wiktor Szmulewicz z KRIR.

Resort rolnictwa zapewnia, że dopłaty do materiału siewnego wejdą na pewno w tym roku. Będą mogli z nich skorzystać rolnicy, którzy z powodu suszy zebrali co najmniej 1/3 plonów mniej. Muszą tylko mieć faktury potwierdzające zakup materiału kwalifikowanego. Jak powiedział Minister Rolnictwa Andrzej Lepper, rolnicy otrzymają dopłatę do materiału siewnego zakupionego od 1 sierpnia 2006 na zasiewy jesienne i w tym na zasiewy wiosenne.

Wnioski o zwrot części poniesionych kosztów za zakup materiału siewnego oraz sadzeniaków będzie można składać w regionalnych oddziałach Agencji Rynku Rolnego.


POWIĄZANE

Stosowanie uproszczeń, skracanie płodozmianów, a przede wszystkim uprawa w monok...

Rok 2023 jest kolejnym sezonem z cyklicznie występującymi ekstremami pogodowymi ...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę