aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dzień Ziemniaka w RDZ Żelazna

3 grudnia 2015
 
 
 
 
Tegoroczna,  IX edycja Dnia Ziemniaka organizowanego już od kilku lat w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym  SGGW w Żelaznej k /Skierniewic  we współpracy z firmą Syngenta ma już swoją mocno zakorzenioną tradycję. Najlepszym tego  dowodem jest duża liczba uczestników imprezy, przybyłych na nią mimo bardzo złych warunków pogodowych, jakie panowały w Żelaznej  w przeddzień i rano w dniu spotkania, bądź co bądź polowego.

Grupy gości przybywające jedna po drugiej na poletka doświadczalne  trafiały kolejno na stanowiska, czekających na nie wykładowców, którzy po przedstawieniu swoich prezentacji, odpowiadali na liczne, świadczące o dużym zainteresowaniu omawianymi tematami,  pytania uczestników.
Prof. Jerzy Hurej z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu mówił o ochronie plantacji ziemniaka przed chorobami i szkodnikami omawiając  najczęściej spotykane w niej problemy. Uczestnicy mogli zobaczyć  objawy  chorób występujących na różnych częściach roślin zarówno na łodygach i liściach jak i na bulwach . Profesor Hurej podkreślał znaczenie profilaktyki, dbałości o czystość sadzeniaków. Przy okazji prezentacji goście mogli sprawdzić swoją znajomość  chorób i wiedzę z zakresu ich zwalczania.  Cała prezentacja była prowadzona bardzo ciekawie w dużej części w formie  quizu.  
Hans Buikema,  gość Syngenty z Holandii opowiadał o uprawie ziemniaka w jego kraju, w którym uprawa ta ma duże znaczenie zarówno jeśli chodzi o eksport,  jak i wewnętrzny rynek konsumencki. Szczególnie dużo miejsca poświęcił ochronie ziemniaka w jego kraju, z uwzględnieniem fungicydów AMISTAR® i ALTIMA®, a także stosowanemu w ochronie plantacji przed mszycami  insektycydowi ACTARA®.  Sporo pytań zadawanych przez rolników dotyczyło nie tylko ochrony ziemniaka w Holandii, ale również cen ziemniaka konsumpcyjnego i sadzeniaka.  Całość wykładu, a także pytania i odpowiedzi tłumaczył  Marek Szczepański.
Janusz Malanowski  przedstawił  pełną  ofertę Syngenta w ochronie ziemniaka z uwzględnieniem takich produktów jak systemiczny,  chroniący nowe przyrosty fungicyd RIDOMIL GOLD®, niezwykle odporny na zmywanie, wytrzymujący nawet 80 mm opadów w godzinę po zabiegu – REVUS, czy niezastąpiona w ochronie bulw ALTIMA®. Sporo uwagi poświęcił również korzyściom, jakie daje rolnikowi desykacja plantacji ziemniaka na dwa tygodnie przed zbiorem, wymieniając obok łatwiejszego zbioru, szybsze dojrzewanie bulw w zasychającej glebie, czy zabezpieczenie przed porażeniem bulw chorobami. Ostatnim przedstawianym produktem w ofercie Syngenta był zwalczający wszystkie ważne chwasty jednoliścienne herbicyd FUSILADE FORTE®.
Zenon Smyk poświęcił swój wykład w całości fungicydowi REVUS®. To preparat, który dzięki innowacyjnej substancji aktywnej odznacza się najwyższą skutecznością ochrony ziemniaka przed zarazą ziemniaka – dotyczy to zarówno liści jak i łodyg. Ma działanie kontaktowe oraz wgłębne, dzięki czemu lokalnie przemieszcza się wokół miejsc zastosowania, stopniowo przenikając i chroniąc roślinę od zewnątrz i od wewnątrz. REVUS® zdecydowanie przewyższa inne preparaty pod względem
odporności na zmywanie. Nawet ulewny deszcz (80 mm) po godzinie od prawidłowo przeprowadzonego zabiegu opryskiwania nie zmniejsza jego skuteczności. Według  wyników badań organizacji  EUROBLIGHT 2006 – 2009, dzięki swym unikalnym cechom REVUS® uzyskał ocenę najlepszego preparatu do zwalczania zarazy ziemniaka.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę