Ekspert: w tym roku drogie owoce, tańsze warzywa

20 sierpnia 2007
W tym roku ceny owoców, za sprawą wiosennych przymrozków, są wyższe niż w roku ubiegłym. Należy spodziewać się wzrostu cen mrożonek i przetworów z owoców. Tańsze są natomiast warzywa - oceniła dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

Drogie są maliny, borówka, aronia, jabłka i gruszki. Niezbyt drogie są śliwki, których według prognoz ekspertów miało być znacznie mniej niż w poprzednich latach. W ubiegłym roku śliwki kosztowały od 2 zł do 5,5 zł za kilogram, w tym sezonie kosztują 2 - 5 zł za kilogram.

Droższe są borówki amerykańskie. GUS prognozował, że tych owoców będzie znacznie więcej niż w ubiegłym roku, jednak producenci twierdza, że nieurodzaj dotknął także ich. W 2006 r. borówka amerykańska kosztowała średnio 12-15 zł za kilogram, obecnie ich ceny wahają się od 16 zł do 20 zł za kilogram.
Reklama:

Jak powiedziała PAP w piątek dr Bożena Nosecka, prognozowanie zbiorów owoców w tym roku jest niezwykle trudne. Problematyczne jest bowiem szacowanie strat spowodowanych klęskami. Ich skutki nie dotyczą całych regionów, a często dotykają tylko poszczególne gospodarstwa. Stąd wynikają rozbieżności między szacowaniem GUS, a stanem faktycznym - wyjaśniła ekspertka.

Według Noseckiej, tegoroczny nieurodzaj znacznie wpłynie na poziom cen mrożonek - będą one znacznie droższe niż w poprzednim sezonie. Droższe będą także dżemy.

Dobrym sygnałem dla konsumentów jest urodzaj warzyw. Sprzyjała temu pogoda, choć w połowie sierpnia nie można jeszcze podsumować zbiorów marchewki, kapusty czy pomidorów. GUS i IERiGŻ prognozują jednak, że będą one wyższe niż przed rokiem.

Na największym w Polsce rynku hurtowym artykułów rolno-spożywczym w Broniszach k. Warszawy, w 2006 r. kapusta kosztowała 1,4 zł za kg (obecnie 1,0 zł/kg), marchew - 1,3 zł (0,75 zł/kg), ogórki hurtowe 1,75 zł/kg (2,20 zł/kg), pomidory krajowe z pod osłon 2,30 (2,83 zł/kg), a ziemniak - 1,13 zł/kg (0,38 zł/kg).


POWIĄZANE

W dniu 23 grudnia 2019 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na ...

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył 15. stycznia w otwarciu Targów Sa...

W związku z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 stycznia 2...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę