Francuska kukurydza

3 marca 2004

Kukurydza zdobywa coraz większą popularność i uznanie hodowców drobiu, trzody czy bydła. Stany Zjednoczone co prawda przodują w produkcji tego ziarna, ale i Europa zaczyna bardziej je doceniać.

W Europie pierwsze miejsce w tej dziedzinie zajmuje Francja. Kukurydzę uprawia się tutaj na powierzchni wynoszącej ponad 3 miliony hektarów. Tuż za nią są Niemcy i Włochy.

Luc Esprit Francuska Federacja Produkcji Nasion Kukurydzy i Sorgo: "Należy stwierdzić, że w Europie, w krajach należących do Unii Europejskiej nie ma dzisiaj nadprodukcji kukurydzy - wręcz przeciwnie. Uważam zatem, że jest teraz bardzo dobry czas by skonsolidować działania hodowców, plantatorów, producentów nasion - by wykorzystać wszelki dostępny potencjał - jak np. dobre gleby, szybki rozwój hodowli. Uważam, że Polska w tych działaniach może znaleźć swoje ważne miejsce."

W Polsce kukurydza w ub. roku zajmowała blisko 600 tys. ha. Na wielu plantacjach z powodu suszy nie uzyskano zbyt wysokich plonów. W Krajowym Centrum Doradztwa w Brwinowie o współpracy na najbliższe lata rozmawiali francuscy i polscy eksperci.


POWIĄZANE

W dniu 30 czerwca 2020 r. upływa termin składania Informacji o nabyciu surowca t...

O 12 mln ton (2%) w tym roku wzrośnie ilość zboża w światowym handlu według szac...

Naturalnie występują na Syberii. Od lat używane są tam w medycynie ludowej. W Az...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę