Adama_Spyrale_1-31.05.21

Gazem po nawozach

17 grudnia 2003

Zgodnie z zamierzeniami Ministerstwa Skarbu Państwa, w styczniu przyszłego roku ma powstać Polski Koncern Nawozowy, spółka utworzona z części zakładów chemicznych w Tarnowie, Puławach, Kędzierzynie i Policach. Następnym etapem będzie jej prywatyzacja.

- Nie jesteśmy zaskoczeni planami resortu skarbu, ponieważ od początku byliśmy włączeni w ich opracowywanie - powiedziała nam Dorota Skrzyniarz, kierownik działu public relations Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach SA. - Z tego, co wiem, nie został jeszcze przesądzony ostateczny kształt Polskiego Koncernu Nawozowego. Naszym zdaniem, i takie stanowisko przekazaliśmy Nafcie Polskiej SA, winien to być holding, w którym poszczególne zakłady miałyby udziały, w odpowiedniej proporcji partycypując w jego zyskach. Oczekujemy utrzymania produkcji nawozów w Tarnowie co najmniej na obecnym poziomie, modernizacji, inwestycji i zachowania miejsc pracy.

Fabryka w Tarnowie wytwarza rocznie ponad 300 tys. ton saletrzaku (udział ZAT w krajowym rynku tego wyrobu szacuje się na około 40 proc.) i przeszło 340 tys. ton siarczanu amonu (eksportowany do Europy Zachodniej i Ameryki Południowej). Koniuktura na te produkty, według Doroty Skrzyniarz, jest całkiem niezła. Sprzedaż nawozów azotowych z Tarnowa w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła o 30-40 proc. Zapewnia, jak to określiła nasza rozmówczyni, "kilkanaście procent" ogółu przychodów przedsiębiorstwa.

Celem przyjętej przez rząd w listopadzie br. "Strategii restrukturyzacji i prywatyzacji sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej" jest, jak czytamy we wspomnianym dokumencie, "przywrócenie podmiotom WSCh długookresowej zdolności konkurowania na rynku europejskim; kreowanie podmiotów gospodarczych o stabilnych perspektywach wzrostu; wdrażanie w podmiotach sektora nowoczesnych i efektywnych technologii produkcyjnych i zarządczych".

Niestety, na razie sytuacja tej grupy zakładów chemicznych - oprócz firm wymienionych na wstępie należą do niej zakłady Organika-Sarzyna SA i Zachem SA - jest niedobra. Łączna wartość sprzedaży WSCh w 2002 r. wyniosła niespełna 4,9 mld zł, czyli była o 6,4 proc. niższa niż w 2001 r. i o 18,2 proc. mniejsza niż w 2000 r., a sumaryczna strata netto sięgnęła niemal 400 mln zł. Według stanu na koniec sierpnia br., przedsiębiorstwa Wielkiej Syntezy Chemicznej obciążał dług w wysokości 2 mld 477 mln zł.

Podstawowym surowcem do produkcji nawozów azotowych jest gaz ziemny. Udział wydatków na jego zakup w całkowitych kosztach produkcji nawozów ocenia się na 10-32 proc. Dorota Skrzyniarz w odniesieniu do zakładów w Tarnowie mówi nawet o 50 proc.

W opinii autorów "Strategii..." słaba kondycja finansowa WSCh jest spowodowana głównie przez bardzo wysokie ceny gazu ziemnego dla przemysłu. "Od czasu podwyżki cen o 30 proc. w marcu 2001 r. polskie firmy sektora WSCh płacą za gaz wyższe ceny niż ich zagraniczni konkurenci" - czytamy we wspomnianym dokumencie.

- Jeżeli koncern nawozowy ma być konkurencyjny w Europie, ceny gazu muszą spaść o 20 proc. - dodaje Dorota Skrzyniarz.

Konsekwencją śrubowania cen surowców są nie tylko kiepskie wyniki finansowe branży. Jej największym wierzycielem jest, obok banków, właśnie dostawca gazu - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Po 8 miesiącach tego roku zadłużenie sektora WSCh wobec PGNiG wynosiło 603,5 mln zł.

- Problem gazu ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Polskiego Koncernu Nawozowego - przyznaje Krzysztof Mering, rzecznik prasowy Nafty Polskiej SA, spółki skarbu państwa, zajmującej się restrukturyzacją przemysłu chemicznego. - Najlepszym rozwiązaniem byłaby integracja koncernu z PGNiG, ale to tylko jeden z wariantów. Nic nie zostało jeszcze przesądzone.

Sektor WSCh jest dla PGNiG kłopotliwym, lecz bardzo ważnym klientem, bowiem "konsumuje" około 2 mld spośród ok. 11 mld m sześc. zużywanego w kraju gazu ziemnego.


POWIĄZANE

Rozpoczęły się zbiory jagody kamczackiej. Plantatorzy chcą pokazać jak wygląda i...

Zapraszamy na konferencję online „Idea Zielonego Ładu jako szansa na zwiększanie...

Pod honorowym patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy odbyły ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę