Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Gdzie jest zboże?!

19 maja 2003

Prawie 13 tysięcy ton należącego do państwa zboża zginęło z trzech elewatorów w Chojnie, Potulińcu i Nowogardzie. Na zlecenie Agencji Rynku Rolnego magazynował je ich właściciel, były poseł Samoobrony Ryszard Bonda.

Sprawa wyszła na jaw, gdy jedna z firm handlujących zbożem kupiła od Agencji Rynku Rolnego 2 tysiące ton pszenicy. Kiedy samochody firmy podjechały po elewatory należące do Ryszarda Bondy okazało się, że są puste.

Kontrola przeprowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych wykazała, że z magazynów Ryszarda Bondy znikło 12,7 tysiąca ton zboża, którego właścicielem była Agencja Rynku Rolnego.

Zagrabiono nasze mienie – denerwuje się Krzysztof Pankau, dyrektor szczecińskiego oddziału ARR.  Agencja wysłała już do prokuratur w Gryfinie i Nowogardzie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dokumenty jeszcze jednak do nich nie dotarły.

Krzysztof Pankau nie chciał dywagować na temat tego w jaki sposób i dlaczego zboże znikło z magazynów. Według nieoficjalnych informacji przedsiębiorcy, którzy mają podpisaną z ARR umowę na przechowywanie zboża często nim spekulują. Kiedy agencja upomina się o swoją własność, elewatory znów są wypełnianie.

Jak było w przypadku magazynów Ryszarda Bondy – nie wiadomo. Telefon komórkowy posła był wczoraj cały czas wyłączony. Ujawnienie sprawy spowodowało, że Agencja Rynku Rolnego rozpoczęła kontrolę wszystkich magazynów w Polsce, w których przechowywane jest państwowe zboże.

Nie będzie drożej
Krzysztof Pankau zapewnia, że zaginięcie 12,7 tysiąca ton zboża nie zachwieje rynkiem.
- To oczywiście ogromna ilość, ale przy całych zapasach agencji sięgających 500 tysięcy ton to tak naprawdę ilość bez większego znaczenia - mówi Krzysztof Pankau.
Nie wiadomo też czy zaginione zboże w wyniku nagłośnienia sprawy nagle się nie odnajdzie.

- Umowy z właścicielem magazynów przewidują, że do 19 maja, czyli poniedziałku, musi nam wskazać adresy spod których moglibyśmy nasze zboże odebrać - mówi Krzysztof Pankau.
Jeżeli zboże nie wróci do magazynów ARR będzie domagała się od przedsiębiorcy finansowej rekompensaty. Mogą one sięgać kilku milionów złotych.

Agencja Rynku Rolnego przechowuje skupowane od rolników zboże w prywatnych magazynach. Za każdą tonę właściciel otrzymuje 6 złotych miesięcznie. Teraz agencja wyprzedaje zboże by doprowadzić do stabilizacji jego cen na rynku. Brak zboża mógłby doprowadzić do wzrostu cen chleba nawet o 30 procent.


POWIĄZANE

Stosowanie uproszczeń, skracanie płodozmianów, a przede wszystkim uprawa w monok...

Rok 2023 jest kolejnym sezonem z cyklicznie występującymi ekstremami pogodowymi ...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę