CTR_80917

Genetyczna bomba już tyka

3 stycznia 2008
Nowy minister rolnictwa jest przeciwny wprowadzaniu w Polsce upraw GMO. Sprawy zaczynają się jednak wymykać spod kontroli. Polscy politycy, którymi tak często targają ideologiczne spory, na razie nie kłócą się o zmutowane nasiona i pasze. Na razie, bo za kulisami już rozkręca się walka o organizmy modyfikowane genetycznie (GMO).

W Wigilię minął termin odpowiedzi rządu na ostrzeżenie Komisji Europejskiej w sprawie polskiej ustawy paszowej, zakazującej stosowania pasz z GMO od sierpnia 2008 r. Bruksela uważa, że ustawa ta jest niezgodna z prawem unijnym. Co na to nowy rząd? Na razie nabrał wody w usta.

— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpiło do Komisji Europejskiej o przedłużenie terminu udzielenia odpowiedzi — mówi Iwona Chromiak z biura prasowego resortu rolnictwa.

Widmo kary

Sprawa jest poważna, a jej skutki gospodarcze dalekosiężne. Bruksela może skierować ją do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), co grozi Polsce dotkliwymi karami finansowymi. Dlaczego więc minister rolnictwa gra na czas? Bo wie, że w razie orzeczenia ETS o niezgodności polskiego prawa z unijnym dostanie termin na usunięcia niezgodności. Dopiero w razie braku reakcji Polska może zostać ukarana grzywną. To wszystko może zająć nawet dwa lata.

Zanosi się więc na długą wyniszczającą wojnę zwolenników i przeciwników GMO. I to nie tylko w sprawie pasz. Bruksela zakwestionowała też polską ustawę o nasiennictwie, zakazującą obrotu materiałem siewnym zmutowanych roślin. Nie podoba jej się też restrykcyjny projekt nowej ustawy o GMO, nad którym pracuje resort środowiska.

Choć polsko-unijną wojnę w tej sprawie rozpoczęła poprzednia ekipa rządząca, to nowy minister środowiska zapowiedział już, że chce kontynuować linię poprzedników. Nowy minister rolnictwa oświadczył zaś, że jest przeciwny wprowadzaniu w Polsce upraw roślin GMO, ale zakazu stosowania zmodyfikowanych pasz nie popiera.

Problem jest jednak nie tyle polityczny, ile ekonomiczny (patrz infografika). Dlatego zakulisowa rozgrywka o GMO się zaostrza. Okazuje się np. że mimo ustawy zakazującej obrotu nasionami GMO, w Polsce pojawiło się w roku 2007 około 300 hektarów upraw transgenicznej kukurydzy. Przyznaje to oficjalnie nawet Polski Związek Producentów Kukurydzy.

— Takie uprawy są nielegalne — oburza się Janusz Wojciechowski, europoseł PSL-Piast.

I ostrzega przed wzmagającym się lobbingiem międzynarodowych firm biotechnologicznych, które handlują nasionami GMO.

Biskup jest za

Innego zdania są zainteresowane firmy.

— Unia Europejska dopuszcza uprawę roślin GMO, które jak np. kukurydza MON810, są dużo bardziej odporne na szkodniki i wydajniejsze niż zwykłe odmiany. Polskie prawo też nie zabrania uprawy GMO. W ustawie o nasiennictwie nie ma o tym ani słowa. Jest natomiast zakaz obrotu materiałem siewnym GMO i inne ograniczenia — twierdzi Robert Gabarkiewicz reprezentujący Monsanto Polska, oddział amerykańskiej firmy produkujący środki ochrony roślin i nasiona GMO.

Zapewnia, że Monstanto Polska nie sprzedaje zmodyfikowanych nasion naszym rolnikom, choć oczywiście jest tym zainteresowane. Podkreśla, że uprawa roślin GMO na świecie od 11 lat rośnie w tempie przekraczającym 10 proc. rocznie, a w 2006 r. łączna powierzchnia tych upraw przekroczyła 100 mln ha.

W wojnę o GMO zaangażowanych jest coraz więcej osób. Są wśród nich naukowcy piszący do władz i mediów apele o otwarcie się na nowe technologie, ekolodzy straszący konsumentów zagrożeniami płynącymi ze spożywania żywności GMO, rolnicy marzący o lepszych plonach, a nawet arcybiskup Józef Życiński przekonywał niedawno wiernych podczas mszy, by nie bali się żywności GMO i zachwalał jej potencjalne zalety — np. zmutowanego ryżu zawierającego witaminę A.

POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę