Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Gorący cukier

13 marca 2008
Szykują się bardzo gorące tygodnie w branży cukrowniczej. Do końca miesiąca koncerny muszą zdecydować o kolejnym cięciu limitów produkcji. Na dodatek plantatorzy grożą ograniczeniem upraw jeżeli nie dostaną wyższych cen skupu. Do tej pory polskie koncerny cukrowe zrezygnowały z 240 tysięcy ton limitów produkcyjnych za co otrzymały 635 milionów złotych unijnych rekompensat. Ale Komisja Europejska od początku mówiła, że to za mało. Bruksela zażądała od Polski dodatkowych cięć w wysokości 150 tyś. ton.

Michael Mann: firmy mają ostatnią szansę, aby dobrowolnie zrezygnować z produkcji i skorzystać z funduszu restrukturyzacyjnego, jeśli nie zredukują limitów w sposób przez nas proponowany, będziemy musieli dokonać przymusowego cięcia kwot w 2010 roku, jest dla koncernów cukrowych ostateczne ostrzeżenie, zamykajcie fabryki cukru i weźcie rekompensaty, a jeśli nie to i tak obetniemy limity.

Czasu na podjęcie decyzji jest coraz mniej, bo Bruksela czeka na chętnych tylko do końca marca. Z limitów można wprawdzie rezygnować jeszcze przez dwa lata, ale im później tym kwota rekompensat jest mniejsza. To w bardzo trudnej sytuacji stawia największy polski koncern – Krajową Spółkę Cukrową. Jej prezes został właśnie odwołany przez resort skarbu państwa za skorzystanie z unijnych rekompensat i zamknięcie dwóch cukrowni. Konkurs na nowego szefa firmy trwa i na pewno nie skończy się do końca tego miesiąca.

Tymczasem koncerny cukrowe mają jeszcze jeden twardy orzech do zgryzienia. Reforma rynku cukru spowodowała, że gwarantowana cena skupu buraków wyniesie w tym roku tylko 28 euro.

Wojciech Pietrzak plantator buraków cukrowych: żeby podjąć racjonalną decyzję i nie prowadzić gospodarstwa w kierunku wygenerowania straty, należałoby się zastanowić, czy ten kontrakt podpisywać czy też nie.

Związki plantatorów zaapelowały już do wszystkich koncernów cukrowych, aby te dobrowolnie podniosły cenę skupu.

Kazimierz Kobza – KZPBC: związek życzy sobie 33 euro za tonę buraków o zawartości 16% cukru. Jeżeli nie, mamy obawy i podejrzenia, że producenci cukru nie zakontraktują wielkości, na którą mają kwoty.

Problem w tym, że w niektórych koncernach podpisywanie umów już zakończono, a apel nie poskutkował. Związek plantatorów szacuje, że do cukrowni może trafić nawet o 20% buraków mniej.


POWIĄZANE

Od 1 marca 2021 roku zacznie obowiązywać wymóg strony indyjskiej, który dotyczy ...

Dietetycy zalecają obecnie, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, te...

TSW to wystawa, która każdego roku przyciąga ponad 16 tys. odwiedzających. Na po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę