Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

GUS: wyższe zbiory warzyw, niższe owoców

25 lipca 2007
Według wstępnej oceny GUS, produkcja warzyw gruntowych wyniesie w tym roku 4,8 mln t, tj. o 9,5 proc. więcej od niskich zbiorów ubiegłorocznych i o 3,8 proc. więcej od średnich zbiorów z lat 2001-2005. Zdecydowanie gorsze będą zbiory owoców.

Eksperci oceniają, iż powierzchnia upraw warzyw gruntowych w tym roku jest zbliżona do ubiegłorocznej, ale przewidują, że wyższe będą od ubiegłorocznych zbiory wszystkich gatunków warzyw. Wegetacji warzyw sprzyjają korzystne warunki pogodowe.

Według rzeczoznawców, wyższe od ubiegłorocznych (o ponad 10 proc.) będą w 2007 r. zbiory kapusty -wyniosą 1,3 mln t. Wyższa będzie produkcja kalafiorów, cebuli, marchwi, buraków ćwikłowych, ogórków oraz pomidorów.

Aż o ok. 51- 60 proc. niższe będą zbiory owoców z drzew. GUS przewiduje, że wyniosą one 1,1-1,3 mln t, tj. będą ponad 52 proc. niższe od średnich zbiorów z lat 2001-2005. Na taką sytuację miały wpływ wiosenne przymrozki, które zniszczyły pąki kwiatów i zawiązki owocowe. Zróżnicowanie strat w sadach na terenie kraju jest jednak duże.

Jak przewiduje GUS, znacznie niższe od ubiegłorocznych (nawet o ponad 60 proc.) będą zbiory jabłek, moreli i orzechów włoskich. Ale spadek produkcji o ok. 50 proc. dotyczy także grusz, śliwek, wiśni, czereśni i innych owoców.

Eksperci szacują, że produkcja jabłek w tym roku wyniesie zaledwie od 900 do 1 mln 110 tys. ton. W 2006 r. zbiory były na poziomie 2 mln 300 tys. ton.

Niższe w tym roku o ok. 22 proc. będą zbiory owoców z krzewów owocowych - wyniosą 396 tys. ton. W porównaniu z 2006 r. mniej zostanie zebranych porzeczek, zwłaszcza czarnych.

Według GUS, zbiory truskawek wyniosły 166 tys. ton, tj. o ponad 14 proc. mniej niż w 2006 r. Plantacje truskawek także ucierpiały z powodu wiosennych przymrozków, ale dotyczy to głównie odmian deserowych. W ocenie specjalistów, owoce te w tym roku nie były dobrej jakości.

Gorsze także będą zbiory malin, agrestu i innych owoców. Najmniejszy spadek zbiorów będzie dotyczył owoców jagodowych. Produkcja borówki została oszacowana na wyższym poziomie, z uwagi na znaczny wzrost powierzchni uprawy tego gatunku.


POWIĄZANE

W ogrodzie niezależnie od pory roku zawsze jest coś do zrobienia, a jednym z klu...

W wieloletnich uprawach ogrodniczych często stajemy w obliczu dylematów: jak int...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę