informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

IERiGŻ: po żniwach ceny zbóż będą o 15-20 proc. niższe niż w 2006 r.

13 lipca 2007
Po tegorocznych żniwach ceny zbóż spadną sezonowo o 15-20 proc. w porównaniu do cen ziarna notowanych po żniwach w ubiegłym roku. Większego wzrostu cen można się spodziewać dopiero w II kwartale 2008 roku - prognozują eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

"W okresie żniw w 2007 roku podaż ziarna będzie znacznie większa niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Zboża będzie jednak mniej niż po żniwach 2004 i 2005, ponieważ mniejsze są zapasy początkowe. Dlatego ceny zbóż będą o 15-20 proc. niższe od notowań sprzed roku" - napisali eksperci Instytutu w cyklicznej analizie rynkowej dotyczącej rynku zbóż.

"W okresie interwencji dolny poziom cen będzie wyznaczany przez cenę interwencyjną, ale jej rola powinna być stosunkowo niewielka. Wyznacznikiem górnego poziomu cen (szczególnie zbóż konsumpcyjnych) będą ceny importowe powiększone o niezbędne koszty związane z transportem do kraju. Większego wzrostu cen można się spodziewać dopiero w II kwartale 2008 roku" - uważają specjaliści z IERiGŻ.

Zbiory zbóż w 2007 roku, według prognoz IERiGŻ mogą wynieść około 27,6 mln ton, co oznacza, że byłby by o 27 proc. wyższe niż zbiory w klęskowym 2006 roku. Średnie plony mogą wzrosnąć o 26 proc. do 3,3 ton na hektar, szacuje Instytut.


POWIĄZANE

W tym sezonie wielu rolników kończy już sadzenie ziemniaków. Aura im sprzyja. Po...

Celem podejmowanych działań jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich o...

Wzrasta świadomość rolników i ogrodników w kwestii korzyści płynących ze stosowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę