CTR_80917

Inicjatywa plantatorska – zablokowana

18 grudnia 2007
12 tysięcy rolników wyraziło chęć rezygnacji z produkcji buraków cukrowych. Tymczasem cukrownie zablokowały tzw. inicjatywę plantatorską. Koncerny postanowiły same decydować, który rolnik ma odejść z cukrowni.

Inicjatywa plantatorska miała być „straszakiem” Komisji Europejskiej wobec cukrowni, które nie chciały rezygnować z produkcji. Fabryka, która by się nie zdecydowała na ograniczenie działalności miała być do tego zmuszona przez rolników. Bruksela zaproponowała, aby każdy plantator otrzymał za rezygnację z uprawy 235 euro od każdej tony cukru.

Józef Iluk – województwo opolskie: część rolników deklarowało, że odda pewną kwotę do unii, żeby wziąć rekompensatę, ponieważ przy dzisiejszej cenie buraka, pewne rzeczy w gospodarstwie przestają się opłacać, jeżeli produkcja tego buraka jest niewielka.

Dla koncernów oznaczałoby to niekontrolowany odpływ dostawców. Aby zablokować inicjatywę plantatorską cukrownie musiały same „dobrowolnie” zrezygnować z 13,5% produkcji. I tak zrobiły. Wtedy jednak powstał problem jak ustalić listę plantatorów, którzy wobec mniejszych potrzeb cukrowni, zrezygnowaliby z dostaw. Konieczny był przymus.

Józef Iluk – województwo opolskie: nie ma tylu chętnych do oddania kwoty co trzeba by było oddać, a w innych regionach jest znowu tak, że większość plantatorów chciałaby oddać więcej niż jest taka możliwość.

W cukrowni Glinojeck należącej do brytyjskiego koncernu ustalenie listy rolników, którzy zrezygnowaliby z uprawy buraków konsultowano ze związkiem plantatorów.

Wojciech Skierkowski – Związek Plantatorów Buraków Cukrowch przy cukrowni Glinojeck: myśmy określili warunki, że najpierw trzeba uwzględnić tych plantatorów, którzy chcieli się sami zrzec.

Następni do rezygnacji z upraw zostali zmuszeni rolnicy z gospodarstw najbardziej oddalonych od cukrowni. To wystarczyło. Inaczej do sprawy podeszła Krajowa Spółka Cukrowa, która chce zamknąć zakłady w Łapach i Lublinie. Tu proponuje się, aby z uprawy buraków wyłączyć całe Mazowsze, Podlasie i Świętokrzyskie.


POWIĄZANE

Od 1 sierpnia do 30 września br. w całym kraju nie było suszy rolniczej, przeciw...

UE powinna mieć ambitniejsze cele klimatyczne; musi rozwinąć strategię "zero emi...

Chora roślina w handlu jest jak pasażer na gapę - mówili eksperci podczas między...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę