Innowacje w ochronie fungicydowej

5 stycznia 2010
Ochrona fungicydowa roślin uprawnych to temat wywołujący zawsze wiele pytań i wzbudzający emocje. Kiedy i czym opryskiwać? Wystarczy raz czy może koniecznie trzeba wykonać przynamniej dwa zbiegi, a w przypadku zbóż nawet trzy? Odpowiedzią na te sporne kwestie są nowe rozwiązania w ochronie fungicydowej.
    Ciekawym elementem tejże ochrony jest innowacyjny fungicyd nalistny Yamato 303 SE. Jest to nowatorska propozycja kompleksowego zwalczania chorób w uprawie zbóż, rzepaku i buraków cukrowych. Preparat został opracowany zgodnie ze strategią przeciwdziałania odporności patogenów. Fungicyd zawiera w swym składzie dwie substancje aktywne z dwóch różnych grup chemicznych, o różnych i wzajemnie uzupełniających się mechanizmach działania. Znany tiofanat metylu oraz substancja z grupy azoli - tetrakonazol. Substancja ta jest jedną z najdroższych z grupy azoli, sprawdzoną już w uprawach specjalnych, takich jak sady i warzywa. Tetrakonazol jako substancja o działaniu systemicznym łatwo przenika przez warstwę woskową kutikuli, szybko przemieszcza się i jednolicie rozprowadza w tkankach, wykazuje działanie lecznicze i interwencyjne oraz nie wykazuje fitotoksycznego oddziaływania na rośliny uprawne.
    Fungicyd ten to nowatorska i zaawansowana formulacja SE stałych cząstek i małych kapsułek zawieszonych w wodzie. Taki układ przyczynia się do łatwiejszego przenikania przez warstwę woskową liści oraz ogranicza zmywanie przez deszcz. Działanie systemiczne preparatu powoduje zabezpieczenie całej rośliny bez względu na miejsce naniesienia i szybkość wzrostu.
    Zarodniki grzybów nie uznają granic, wytyczanych na polach przez miedze. Dlatego zwalczanie chorób powinno być prowadzone kompleksowo najlepiej we wszystkich sąsiadujących z sobą uprawach. Zboża ozime w ostatnich latach miały bardzo dogodne warunki rozwoju. W trakcie zimowych miesięcy przebiega intensywny wzrost i normalna wegetacja zakłócana jest dość rzadko spadkami temperatury poniżej 0oC. Szybko rosnące i wegetujące praktycznie całą zimę zboża są porażane przez takich sprawców chorób jak Blumeria graminis – mączniak prawdziwy zbóż i traw, Septoria tritici- septorioza paskowana liści pszenicy, Pucinia recondita – rdza brunatna pszenicy oraz cały kompleks chorób fuzaryjnych. Wiosną wymagają więc szybkiej i skutecznej interwencji celem zwalczenia występujących w łanie chorób. Rośliny zbożowe poza chorobami liści porażane są przez grzyby z rodzaju Fusarium, obejmującego kilkanaście gatunków. Najgroźniejsze z nich to: Fusarium culmorum, F. graminearum, F. avenaceum i Microdochium nivale. Z tymi grzybami trzeba bezwzględnie walczyć od końca fazy strzelania w źdźbło do fazy pierwszego kolanka (BBCH 30-31). Wykonując zabieg w tym terminie zwalczamy sprawców chorób podstawy źdźbła oraz liści. Nowy fungicyd bardzo dobrze zwalcza wczesne infekcje rozwijające się od jesieni (zabieg w terminie T1), choroby liści porażające łan (w terminie T2) takie jak rdze, septorioza, mączniak, brunatna plamistość liści, a także doskonale nadaje się do zwalczania septoriozy i fuzariozy kłosa w terminie T3.
    Środek ten umożliwia jednak nie tylko zwalczanie chorób w uprawie pszenicy ozimej. Fungicyd skutecznie zwalcza czerń krzyżowych, zgniliznę twardzikową oraz szarą pleśń w uprawach rzepaku ozimego. Można go stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów chorób w dawce 1,75 l/ha. W przypadku wystąpienia tylko czerni krzyżowych zabieg można opóźnić do momentu wykształcenia pierwszych łuszczyn przestrzegając jednakże terminu karencji.
    W uprawie buraka cukrowego zastosowanie tego innowacyjnego preparatu, to skuteczna ochrona przed chwościkiem. Zalecana dawka 1,25 do 1,5 l/ha. Wyższą dawkę należy zastosować w przypadku dużego nasilenia choroby. Podobnie jak w przypadku rzepaku fungicyd ten można stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów choroby.
    Podsumowując, można powiedzieć, iż Yamato 303 SE to szeroki zakres stosowania, dobra klasyfikacja ekotoksykologiczna, brak prewencji dla pszczół oraz dwie substancje aktywne wykazujące synergizm działania. To kompleksowe rozwiązanie, bez potrzeby tworzenia mieszanin, dające lepsze możliwości walki z chorobami grzybowymi zbóż, rzepaku ozimego oraz buraków cukrowych.

POWIĄZANE

Potrzebny skuteczny transport ukraińskiego zboża! Nawet 1/3 ukraińskiego zboża z...

Producenci trzody chlewnej, którzy chcą ubiegać się o dofinansowanie do 50 proc....

Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych wiosną coraz częściej bywa utrudnione prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę